A gépjármű-felelősségbiztosítás a biztosítási szerződésben megjelölt gépjármű üzemeltetésével okozott kárt téríti. A biztosító a kár összegét a biztosított kártérítési felelősségéhez mérten köteles megállapítani. A károkozó és károsult egyaránt köteles a káreseményt - a kárrendezéshez szükséges adatok megadásával és a lényeges körülmények leírásával - 8 napon belül a károkozó biztosítójánál írásban bejelenteni, továbbá a káresemény kapcsán a biztosítottat érintő hatósági határozatot annak kézhezvételétől számított 8 napon belül a biztosító részére bemutatni.
Érvényes biztosítási szerződéssel nem rendelkező üzembentartó esetén a káreseményt 8 napon belül a Kártalanítási Számla kezelőjének (MABISZ) kell bejelenteni. Külföldön bekövetkezett káresemény bejelentésének határidejét a hazaérkezés időpontjától kell számítani.
A teljeskörű casco biztosítás a jármű használata során leggyakrabban előforduló károkra (töréskár, elemi- és tűzkár, üvegkár), valamint a balesetből eredő vagy ismeretlen személy által okozott károkra (lopás, rongálás) nyújt fedezetet. A rész-casco biztosítás lopás, törés vagy totálkár esetén nyújt fedezetet.
A káreseményt általában 2 munkanapon belül be kell jelenteni a biztosító felé, ezután a biztosító kárszakértője felveszi a szerződővel a kapcsolatot és elvégzi a szemlét.
Személyi sérüléses balesetnél minden esetben rendőrt kell hívni!
Lopás és rongáláskár esetén nem szabad elmulasztani a rendőrségi feljelentés megtételét, mert ez a kár kifizetésének feltétele!
A biztosítás a biztosítási feltételekben megadott kockázatokra terjed ki. Javasoljuk, hogy ha kár esetén nincs sürgős segítségre szükség (pl. kórházba szállítás megszervezése, tolmácsszolgálat), akkor is értesítsd 24 órán belül a biztosító assistance szolgálatát, mert ennek hiányában gyakran limitálják a kifizethető kártérítési összeget. Amennyiben állapotod nem teszi lehetővé, hogy felvegyed a kapcsolatot az assistance szolgálattal, akkor ez a hozzátartozó vagy a kezelőorvos feladata.
Általánosan elmondhatjuk, hogy a kárbejelentésnél csatolni kell a biztosítási kötvényt, az orvosi igazolást/zárójelentést, baleseti jegyzőkönyvet, rendőrségi jegyzőkönyvet, eredeti számlákat (pl. gyógyszer), halálesetnél a halotti anyakönyvi kivonatot.
Mivel a kárrendezéshez szükséges iratok biztosítónként változóak, így kérjük minden esetben még utazás megkezdése előtt tájékozódj erről a biztosítási feltételekből!