Ha nincsenek komplikációk a hagyatéki eljárás során, és egyértelmű, hogy ki örökli az autót, az örökölt gépjármű átírása egyszerű és csak minimális költségekkel jár. Vannak természetesen helyzetek, amikor ennél egy fokkal bonyolultabb az ügy: cikkünkben azt is eláruljuk, mi a teendő, ha a gépjármű öröklés több tulajdonos között oszlik meg, és hogyan alakulnak az örökölt autó átírási költségei, ha az öröklés távolabbi rokonok között történik.
Egy hagyatéki eljárás lelkileg megterhelő és gyakran hosszadalmas folyamat, azonban miután ez lezárult, megkönnyebbülés lehet a gépjármű örökösének, hogy az átírás folyamata már gyors, egyszerű, és a legtöbb esetben illetékmentes. Házastársak, bejegyzett élettársak, egyenesági rokonok és testvérek között történő öröklés esetén sem vagyonszerzési, sem örökösödési illeték megfizetése nem terheli az örököst, és eredetiségvizsgálatot sem kell végeztetni ahhoz, hogy a jármű az örökös nevére kerüljön. Néhány dologra persze nem árt odafigyelni: az elhunyt kötelező biztosítását a törvényben foglalt feltételekkel érvényben kell tartani, több örökös esetén pedig tisztázni kell, hogy kinek a birtokában lesz a jármű.
Amennyiben a járművet egyszerre többen örökölték, a legjobb megoldás, ha az örökösök írásban megállapodnak arról, hogy ki lesz a jármű tulajdonosa, üzembentartója, és pontosan kik fogják használni azt. Fontos tudni, hogy bár a törzskönyvben több tulajdonos is rögzíthető, a forgalmi engedélyben csak egy tulajdonos és egy üzembentartó szerepelhet, akiknek nem kell feltétlenül egyezniük. Amennyiben a két személy eltér, az üzembentartó feladata az új kötelező biztosítási szerződés megkötése, az átíráshoz azonban a tulajdonos jelenléte vagy meghatalmazása is szükséges. Fontos részlet, hogy az örökösöknek lehetőségük van ingyenesen lemondani az örökség rájuk eső részéről egy másik örökös javára, tehát ha túl bonyolultnak érzik a több tulajdonos adminisztrációját, megállapodhatnak csak egy örökösben is.
Ha sem egyenesági, sem testvéri vagy házastársi viszony nincs az elhunyt és az örökös között (pl. unokatestvér, nagybácsi, ismerős), az örökösnek a vagyontárgy után örökösödési illetéket kell fizetnie, amely gépjármű esetén a visszterhes vagyonátruházási illeték összegének kétszerese. Ennek a mértékét könnyedén kiszámolhatod gépjármű átírás kalkulátorunk segítségével, azonban ne felejtsd el a vagyonszerzési illeték kapott összegét megszorozni kettővel. Az örökösödési illetéket a NAV szabja ki, ezért az illeték összege nem rendezhető átíráskor, meg kell várni a NAV fizetési meghagyását, amelyet követően 30 nap van az illeték rendezésére. Természetesen az örökösnek ebben az esetben is joga van visszautasítani az örökséget vagy lemondani arról, ebben az esetben pedig illetékfizetés sem terheli őt.
A hagyatéki végzés jogerőre emelkedését követően sor kerülhet az átírásra: az új tulajdonosnak 15 napja van arra, hogy bejelentse a tulajdonosváltozást valamelyik kormányablakban vagy okmányirodában. Az ügyintézéshez be kell mutatni a kötelező biztosítás megkötését igazoló dokumentumot, a hagyatéki végzést, valamint az esetleges illetékmentességet igazoló anyakönyvi kivonatokat (pl. születési vagy házassági anyakönyvi kivonat). Illetékfizetési kötelezettség esetén az illeték összegét nem a kormányhivatalban állapítják meg, az értesítés a NAV-tól fog megérkezni.
A halálesetet követően az örökösöknek számos adminisztrációs feladatuk van az elhunyt különböző szerződéseivel kapcsolatban, nem kivétel ez alól a kötelező biztosítási szerződés sem. A vonatkozó szabályok értelmében az örökös a hagyatéki végzés jogerőre emelkedésétől számított 30 napig tarthatja fenn változatlan formában a szerződést, ezt követően azonban a szerződés érdekmúlással megszűnik, az új üzembentartónak pedig legkésőbb azzal a nappal meg kell kötnie az új kötelező biztosítást. Ne feledd, hogy az elhunyt szerződése csak akkor tartható fenn díjfizetéssel, ha a biztosítót értesítetted a halálesetről és kezdeményezed a szerződés fenntartását, ezért erről gondoskodj időben.