Bár valóban bosszantó, amikor egy autó évekig foglalja el ugyanazt a parkolóhelyet, első körben érdemes tisztázni, hogy milyen szabályok vonatkoznak a közterületi parkolásra és annak időtartamára. A bosszankodók számára rossz hír, hogy amennyiben egy jármű üzemképes, rendelkezik rendszámmal és érvényes műszakival, a közterületen való parkolásnak – amennyiben az szabályos – nincs időbeli korlátja. Vannak háztartások, ahol az autót csak évente 1-2 alkalommal használják, azonban amíg a jármű papírjai rendben vannak, az üzembentartónak a KRESZ és a vonatkozó önkormányzati szabályok betartásával joga van ugyanúgy használni a köztéri parkolókat, mint azoknak, akik mindennap közlekednek a járművel.
Más a helyzet, ha a jármű műszakija lejárt, nem rendelkezik rendszámmal, kivonták a forgalomból vagy üzemképtelen – ezekben az esetekben az önkormányzatok szabályozzák a közterületi tárolás időtartamát, amely településtől függően változhat. A műszakival vagy rendszámmal nem rendelkező járműveket jellemzően felszólítást követően 10 nap elteltével szállítják el, az üzemképtelen vagy forgalomból kivont autók pedig általában külön engedéllyel (ez a közterület-használati engedély vagy hozzájárulás) 10-30 napig tartózkodhatnak közterületen, kizárólag mellékútvonalakon.
Ha a környék mindennapjait megkeserítik az elhagyott roncs vagy egyéb autók, a helyi önkormányzatnál bejelentheted azokat. A bejelentés során többnyire a következő információkat kell megadnod:
Ezt követően az önkormányzat vagy a közterület-felügyelet ellenőrzi a járművet, majd a vonatkozó türelmi időt betartva – esetenként azonnal – gondoskodik a jármű elszállításáról.
A bejelentés pontos módjáról első körben érdemes az adott önkormányzat weboldalán tájékozódni: városokban, nagyobb településeken többnyire kialakult rendszer van erre, és e-mailben is bejelenthető a probléma, máshol azonban a folyamat bonyolultabb lehet. Ha minden kötél szakad, érdemes személyesen vagy levélben jelezni a problémát az önkormányzatnak, esetleg telefonon érdeklődni.
Rendkívül bosszantó szembesülni azzal, hogy többszöri bejelentés ellenére sem történik semmi az elhagyott autókkal – ennek pedig sajnos több oka is lehet. Az egyik lehetséges forgatókönyv, hogy a jármű és a papírjai rendben vannak, így az szabályosan használja a parkolóhelyet. Azokban az egyértelmű esetekben, amikor az évek óta álló roncsautót hiába jelenti be a lakosság, az ok többnyire a forráshiány. A járművek elszállítása, tárolása, bontása vagy értékesítése komoly terhet ró az önkormányzatokra, aminek a költségét egyszerűen nem tudják kigazdálkodni – ez pedig joggal okoz elégedetlenséget vagy felháborodást a lakosság körében.
Ebben a patthelyzetben sajnos nem marad más lehetőség, mint többször is jelezni a problémát, és akár összefogni a környék lakóival, hogy minél többen tegyenek ugyanígy: az eredmény persze nem garantált, azonban nagyobb ellenállás esetén nagyobb a siker esélye is.
Ha bebizonyosodik, hogy a jármű jogtalanul használja a közterületet, és a tulajdonos értesítése sem vezetett eredményre, az önkormányzat elszállíttatja az autót, amelyet a helyi jogszabályoknak megfelelő időtartamig kötelesek őrizni. A tulajdonos az őrzési időn belül jelentkezhet a járműért, azonban azt csak a felmerülő szállítási és tárolási költségek, valamint az esetleges közigazgatási bírság megfizetését követően kaphatja vissza.
Abban az esetben, ha erre a tulajdonos nem hajlandó, vagy senki nem jelentkezett a járműért, állapottól függően a járművet értékesítik vagy bontóba küldik. Bár ezekből jut némi bevételhez az önkormányzat, összességében az elhagyott autók őrzése komoly anyagi veszteséget jelent, amit könnyedén el lehetne kerülni, ha az üzemképtelen járművekről időben gondoskodna az üzembentartó – a gyakorlatban azonban látjuk, hogy ez sok esetben nem valósul meg, amelynek a vesztese végül nem az autó tulajdonosa, hanem az önkormányzat és a lakosság.