Gépjármű eladás bejelentése: ezek a teendők várnak rád

Insura 2023. április 16. KGFB jóváhagyott Szakértői cikk
Egy jármű eladásának utolsó, ám igen fontos lépése az autó eladás bejelentése: ekkor jelzed a nyilvántartó szervek felé, hogy az autó már nincs a tulajdonodban. Szerencsére a folyamat gyors és egyszerű, azonban fontos, hogy észben tartsd a vonatkozó határidőket, hiszen főleg a te érdeked, hogy időben bejelentsd a tulajdonosváltozást. Mutatjuk, mire kell figyelned!
Gépjármű eladás bejelentése

Hány nap van a gépjármű eladás bejelentésére?

Mind az eladónak, mind a vevőnek 15 naptári nap áll rendelkezésére a tulajdonosváltozás bejelentésére, azonban érdemes minél előbb eleget tenni a kötelezettségnek. Mivel az eladó részéről ez egy nagyon egyszerű folyamat, legjobb, ha az eladás napján, de legkésőbb másnap bejelented az adásvételt, hiszen így egy esetleges szabálysértés, parkolási bírság vagy gyorshajtás esetén téged már biztosan nem vehetnek elő az üggyel kapcsolatban. Ehhez kapcsolódóan fontos, hogy az adásvételi szerződésben pontosan, lehetőleg az óra és a perc megjelölésével szerepeljen az adásvétel pontos időpontja, így a vitás ügyekben egyértelmű lesz, hogy mikor adtad át a járművet az új tulajdonosnak. Ugyanilyen fontos, hogy az adásvételi szerződésből legyen otthon eredeti példány és fénymásolat is, és persze legyen meg szkennelve vagy lefényképezve is, hiszen sok bosszúságtól kímélhet meg, ha bármikor fel tudod mutatni az okiratot.

Gépjármű eladás bejelentése 8 napon túl: melyik a helyes határidő?

Eladóként nehéz lehet eldönteni, hogy mi a helyes határidő az eladás bejelentésére, hiszen még napjainkban is elterjedt, hogy erre a vevőnek 15, az eladónak pedig 8 nap áll rendelkezésére. Valójában a vonatkozó 304/2009. (XII. 22.) számú kormányrendelet alapján a 15 nap az eladóra és a vevőre is vonatkozik, azonban ne feledd, hogy naptári napokról, és nem munkanapokról beszélünk. A gépjármű eladás bejelentése tehát 8 napon túl is lehetséges, azonban ettől függetlenül érdemes minél hamarabb kipipálni ezt a feladatot. 

Lehetséges-e a gépjármű eladás bejelentése ügyfélkapun keresztül?

Nagy segítség az adásvétel után állóknak, hogy a tulajdonosváltozás bejelentését már online, Ügyfélkapu segítségével is el lehet intézni a Webes Ügysegéd szolgáltatás segítségével. Eladóként csupán az adásvételi szerződés beszkennelt változatát kell feltöltened, az eljárás ráadásul teljesen ingyenes. Az online megoldás mellett természetesen személyesen is bejelentheted az eladást bármelyik közlekedési igazgatási hatóságnál, tehát az okmányirodákban, a kormányablakokban és járási hivatalokban. Az ügyintézés határideje 3 nap, azonban a kérelem sikeres benyújtását követően az eladás tényét és időpontját azonnal nyilvántartásba veszik.

Mi lesz a kötelező biztosításom sorsa, ha eladtam az autómat?

A kötelező biztosításod az adásvétel jogerőre emelkedésével felmondható, hiszen a biztosítási érdek megszűnt – ezért is hívják ezt az esetet érdekmúlásnak. Ehhez csupán annyi a dolgod, hogy bemutatod az adásvételi szerződést a biztosítódnak, amit természetesen online is megtehetsz – sőt, ha a szerződésedet az Insurán kötötted, akár nekünk is elküldheted, mi pedig gondoskodunk a biztosítás felmondásáról.

TIPP: A szerződés megszűnését követően 2 éven belül érvényesítheted bonus-malus besorolásodat azonos gépjárműkategóriában. Ha a régi autód eladása előtt vásárolsz új autót, az új járműre csak A00 fokozattal köthetsz biztosítást (párhuzamos üzemeltetés), azonban a régi autó értékesítését követően azonnal kérheted a bonus fokozatod átvezetését az új szerződésedre. Az új fokozat feldolgozása után csökkenni fog a biztosításod díja, sőt, a már befizetett díj kedvezmény- és időarányos része is visszajár!

Hogyan zajlik a céges autó eladásának bejelentése?

Aki vett már részt céges autó adásvételében, tudhatja, hogy a dolog némiképp bonyolultabb, mintha az ügylet magánszemélyek között zajlott volna. Jó hír, hogy ha megtörtént az adásvétel, a céges gépjármű eladásának bejelentése elektronikus úton, egyszerűen lehetséges: az e-Papír alkalmazás segítségével jelezhetjük a tulajdonosváltozást. Az eladás bejelentéséhez az adásvételi szerződés mellett javasolt egy aláírási címpéldányt is csatolni.

Mi történik, ha bejelentettem az eladást, a vevő viszont nem?

Igen kellemetlen azzal szembesülni, hogy a vevő nem jelentette be 15 napon belül az adásvételt. Ebben az esetben a vevőt először figyelmeztetik és megállapítanak egy póthatáridőt, ha azonban továbbra sem teljesíti a kötelezettségét, a járművet ideiglenesen kivonják a forgalomból. Ezért is fontos, hogy eladóként minél hamarabb bejelentsd a tulajdonosváltozást, hiszen így a hatóságok is értesülnek az új tulajdonos személyéről, és saját magadat is levédheted arra az esetre, ha a vevő késik a bejelentéssel, vagy akár teljesen elmulasztja azt. Ha te eleget tettél a bejelentési kötelezettségednek, és az adásvételi szerződés is megfelel a követelményeknek, nincs további teendőd, akkor sem, ha a vevő részéről problémás az ügy. Eladás esetén tehát ne feledd: legkésőbb 15 napig jelentsd be az adásvételt!

Hasznosnak találtad a cikket?

105

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.