Bár már meglehetősen kevés országban van szükséged a zöldkártyára, a vonatkozó tudnivalókkal mindenképp tisztában kell lenned, ha külföldre készülsz. Cikkünkben sorra vesszük a 3 legfontosabb tudnivalót a zöldkártyáról: eláruljuk, hogyan zajlik a zöldkártya igénylése, hova kell zöldkártya, és hogyan igazolhatod a biztosításodat azokban az országokban, ahol nincs szükséged a dokumentumra.
Azoknak, akik nem tudják, hogy néz ki a zöldkártya, meglepetés lehet, hogy 2020 második fele óta a zöldkártya valójában egy egyoldalas, fekete-fehér kártya. Természetesen a név nem véletlen: a kártya ezelőtt valóban zöld alapszínnel rendelkezett, és kiváltását követően ezzel igazolhattad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításod érvényességét külföldön. Napjainkban az uniós szabályoknak köszönhetően erre többnyire nincs szükség: az Európai Gazdasági Térség országaiban, Svájcban, valamint a Nemzetközi Zöldkártya Rendszer azon országaiban, amellyel a hazai Nemzeti Iroda megállapodással rendelkezik, nem szükséges zöldkártya kiváltása a belépéshez. A Rendszámegyezmény értelmében Andorra, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Szerbia, valamint az Egyesült Királyság területén szintén nem szükséges zöldkártyával rendelkezned.
Ennek értelmében a zöldkártya kiváltása jelenleg a következő országok esetén kötelező:
Albánia és az Észak-Macedón Köztársaság esetében bár nem kötelező, de ajánlott a kártya kiváltása. Ettől függetlenül természetesen semmi akadálya annak, hogy bármilyen külföldi utazás előtt kiváltsd a zöldkártyát – nézzük is, hogyan történik a nemzetközi zöldkártya kiváltása!
A zöldkártyát annál a biztosítónál tudod igényelni, ahol érvényes kötelező biztosítási szerződéssel rendelkezel. Az igénylést a legtöbb esetben online is meg tudod tenni a biztosító weboldalán, csupán azonosítanod kell magad, például a kötvényszám vagy szerződésazonosító, valamint a születési dátumod megadásával. Az igénylést követően a biztosítók jellemzően postán küldik meg a zöldkártyát, ezért az ügyintézési idő hosszúra nyúlhat – soha ne hagyd az utolsó pillanatra a zöldkártya igénylését, ugyanis a biztosítótól és az ügyfélszolgálat terheltségétől függően akár egy hétig vagy tovább is eltarthat, mire kézhez kapod a kártyát. 2020. július 1. óta a fekete-fehér alapszínű zöldkártya elektronikusan is továbbítható az igénylő részére, ezért egyes biztosítók e-mailben küldik meg a dokumentumot, amelyet azonban ki kell nyomtatnod. Akkor sincs nagy baj, ha sürgősen szükséged van a kártyára: ha személyesen keresed fel a biztosító ügyfélszolgálatát, jellemzően azonnal kiállítják a zöldkártyát.
Az már tiszta sor, hogy mely országokban kell felmutatnod a zöldkártyát a kötelező biztosításod érvényességének igazolásához, azonban joggal merül fel a kérdés, hogy mi a helyzet a többi országban. A válasz szerencsére egyszerű: az Európai Gazdasági Térség és a Rendszámegyezmény országaiban, valamint Albániában és Észak-Macedóniában a kötelező biztosítási fedezetet a magyar forgalmi rendszám tanúsítja. Ezeknek a rendszámtábláknak meg kell felelniük az EU-s szabványnak, valamint szerepelnie kell rajtuk a H országjelnek. Azokban az országokban, ahol sem a rendszámmal, sem a zöldkártyával nem fogadják el a kötelező biztosítást (ilyen például Oroszország, Koszovó és Izrael), a határátlépés előtt speciális kötelező biztosítást, úgynevezett határbiztosítást, vagy a helyi előírásoknak megfelelő gépjármű-felelősségbiztosítást kell kötnöd a belépéshez. Ha gyakran jársz külföldön, mindenképpen érdemes zöldkártyát igényelned, mivel teljes mértékben ingyenes, kiváltása pedig semmilyen hátránnyal nem jár. A dokumentum érvényességére azonban figyelned kell: a zöldkártya a kötelező biztosítási fedezet fennállásának utolsó napjáig, de legalább 15 napig érvényes.
Figyelem! A cikk a publikáláskor hatályos információkat tartalmazza, azok időközben változhattak. Külföldi utazás előtt mindig ellenőrizd a zöldkártyával kapcsolatos tudnivalókat a MABISZ weboldalán!