Ha évek óta hűséges vagy ugyanahhoz a biztosítóhoz, vagy épp nemrég váltottál, könnyedén kimehet a fejedből, hogy rendelkezel-e érvényes kötelező biztosítással. A kötelező biztosítás lekérdezésére számos lehetőséged van, és előre megsúgjuk, egyszerű a dolgod, ha a biztosításaidat online kezeled. Nézzük, hogyan zajlik a gépjármű biztosítás lekérdezése, ha nem tudod, van-e épp érvényes szerződésed, és mi a teendő, ha bebizonyosodik, hogy nincs köteleződ!
A kötelező biztosítás lekérdezése általában akkor aktuális, ha szeretnéd megtudni az évforduló dátumát, vagy kíváncsi vagy a szerződésed bizonyos adataira (pl. díjfizetés vagy kommunikáció módja). A kötelező biztosítások piacán folyamatos a verseny az ügyfelekért, ezért nem mindig kifizetődő hosszú évekig ugyanannál a biztosítónál maradni – ha tudod az évforduló dátumát, könnyedén összehasonlíthatod a számodra elérhető ajánlatokat. Természetesen az is előfordulhat, hogy valamilyen okból nem tudod, rendelkezel-e érvényes szerződéssel. Ha nem vagy biztos abban, hogy van érvényes biztosításod, haladéktalanul gondoskodj az adatok lekérdezéséről, ugyanis a fedezetlen időszakban számos – főleg anyagi – veszély leselkedhet rád, a fedezetlenségi díjakról nem is beszélve. Nézzük, mi a teendő!
Ha csak a szerződésed adatait szeretnéd ellenőrizni, viszonylag egyszerű dolgod van, főleg, ha online kötötted a biztosításodat: a biztosító ügyfélportálján, vagy a biztosításközvetítő weboldalánregisztrált fiókoddal könnyedén ellenőrizheted a szerződésed részleteit. Amennyiben a szerződésedet az Insurán kötötted, a MyInsura felületén a „Szerződéseim” menüpont alatt találod a biztosítási szerződéseid részleteit, de e-mailben is rendszeresen tájékoztatunk a fontosabb dátumokról. Ha online kapcsolattartást választottál, a biztosítótól rendszeresen érkeznek e-mailek a szerződéseddel kapcsolatban, ezért ott is megtalálhatod a szerződésed részleteit.
Abban az esetben, ha a biztosítást személyesen kötötted, vedd fel a kapcsolatot azzal a biztosítóval vagy biztosításközvetítővel, akinél a szerződést kötötted. Ha nem emlékszel, hogy melyik biztosítónál kötöttél legutóbb szerződést, már nehezebb a dolgod: keress otthon szerződést, kötvényt, csekket vagy bármilyen dokumentumot, ami támpontként szolgálhat a szerződés beazonosításához. Ha ez sem vezetett sikerre, a biztosítók, alkuszcégek, valamint a MABISZ ügyfélszolgálatán tudsz érdeklődni név, születési dátum és rendszám megadásával. A kötelező biztosítás lekérdezése rendszám alapján egyelőre csak a hatóságok számára lehetséges, magánszemélyként a központi adatbázist sajnos nem tudod elérni. Ne feledd, hogy a kötelező biztosítás időtartama határozatlan idejű, tehát hacsak nem mondod fel időben, automatikusan meghosszabbodik, neked pedig díjfizetési kötelezettséged keletkezik.
Ha a hosszas keresés ellenére sehol nem találtak a rendszerben, és kiderül, hogy nem rendelkezel érvényes biztosítással, a legfontosabb, hogy azonnal kösd meg a szerződést, ugyanis minden egyes fedezetlenül töltött nap újabb kockázatokkal és költségekkel jár. Bár a kötelező biztosítás érvényben tartásáról igen nehéz megfeledkezni, előfordulhat, hogy költözés miatt már nem kapod a díjértesítőket és megfeledkezel a díjfizetésről, vagy egyszerűen csak elfelejtetted befizetni a soron következő díjat, és megszűnt a szerződésed. Díjnemfizetés miatt megszűnt szerződés esetén biztosítási éven belül csak a megszűnt szerződésedet kezelő biztosítónál kötheted újra a kötelező biztosításodat. Nagyon fontos, hogy a kötelező biztosítás díjának befizetése akkor is kötelességed, ha valamilyen okból nem kaptál csekket vagy díjbekérőt, ezért célszerű számontartani az évforduló dátumát és a díjfizetés esedékességét.
Ha némi kihagyás után újra kötelező biztosítást kötsz, bizonyos költségekre számítanod kell: a fedezetlenségi díj mellett, amelynek mértéke napról napra nő, a biztosító követelheti tőled a legutóbbi szerződésed megszűnésével kapcsolatos díjakat (pl. a türelmi időre számított biztosítási díjat), és előre kell rendezned a biztosítási időszak végéig esedékes díjat is. A fedezetlenségi díj megfizetése alól egyetlen kivétel van: ha robogóra vagy más segédmotoros kerékpárra kötnél kötelező biztosítást, bármikor pótolhatod az elmaradásodat, nagyobb kimaradás esetén sem kell fedezetlenségi díjat fizetned. Ne feledd, hogy a biztosítás megkötése nemcsak lehetőséged, de kötelességed is– ha egy rendőrségi ellenőrzés során kiderül, hogy nincs biztosításod, szabálysértési bírsággal is számolnod kell, károkozás esetén pedig saját forrásból kell fedezned az okozott károk helyreállítását. Mivel ez milliós, de személyi sérülés esetén akár tízmilliós összegekre is rúghat, mindenképp pótold be a hiányosságot, és kösd meg a kötelező biztosításodat!