Előző cikkeinkből már kiderült, hogy az utasbiztosítás keretei között számos sporttevékenységet biztosíthatsz a búvárkodástól egészen a hegymászásig. Azok számára, akik kifejezetten versenyzés céljából utaznak, már kicsit bonyolultabb a képlet, ugyanis az utasbiztosítások többnyire kizárják a versenyszerű sporttevékenységet a fedezeteik közül. Jó hír azonban, hogy az extrém sport kiegészítő számos biztosítónál kiterjed a sportversenyekre is, így ha maratont futnál vagy igazolt sportolóként utazol külföldi versenyre, kiegészítő biztosítás megkötésével védheted magad a versenyzéssel összefüggésbe hozható káresemények kapcsán.
A biztosított sportágak listája biztosítónként változhat, azonban általánosságban elmondható, hogy az utasbiztosítás versenysport fedezete jellemzően a szabadidős sportok versenyszerű űzésére, valamint az extrém sportokhoz sorolt sportágakra vonatkozik. Ide sorolhatjuk például a futóversenyeket, az évek óta népszerű Spartan Race-eket és egyéb akadályversenyeket, az úszóversenyeket, és minden olyan sportágat, amely az adott biztosító feltételeiben szerepel, és nem tartozik hozzá versenyekkel kapcsolatos kizárás. Mivel a sportbalesetek biztosítása egy fokozottan rizikós terület, fontos, hogy alaposan átnézd a feltételeket és a fedezetekhez tartozó kártérítési limiteket, valamint alapszintű biztosítás helyett érdemes a magasabb védelmi szintű, prémium termékeket keresni. A biztosítóknál jellemzően kizárás alá tartozik minden motoros járművel történő versenyzés, tehát autó- vagy motorversenyekre nem fog kiterjedni az utasbiztosítási védelem. Egyes biztosítók csak akkor fedezik a sportbalesetekkel kapcsolatos károkat, ha az adott sportág igazolt versenyzője vagy, és a versenyt vagy edzőtábort hivatalos szakszövetség szervezte.
Felmerülhet a kérdés, hogy pontosan kinek kell megkötnie a biztosítást, ha külföldi sportversenyre utazol. Ha egyéni szervezésben indulsz útnak, például futóversenyre, saját magadnak kell gondoskodnod a megfelelő biztosítási védelemről, a nevezési díj többnyire nem tartalmaz sem baleset-, sem utasbiztosítást. Külföldi verseny esetén fontos, hogy a biztosításod megfelelően térítsen a versenyből eredő károk esetén, különös tekintettel a műtéti, diagnosztikai (pl. röntgen, CT, MR) ellátásra és a hazaszállításra, valamint szükség esetén a sportfelszerelésre. Igazolt sportolók esetén változó, hogy ki köti meg a biztosítást: a balesetbiztosítás megkötéséről többnyire az egyesület gondoskodik, azonban ehhez a sportoló is hozzájárul a tagdíj befizetésével. Ebben az esetben fontos tájékozódni arról, hogy a megkötött biztosítás külföldi káreseményre is vonatkozik-e, valamint, hogy utasbiztosítást is kötöttek-e a versenyzőkre. Ha ez nem történt meg, mindenképpen érdemes saját utasbiztosítást kötni, ugyanis az igazolt versenyzők balesetbiztosítása többnyire nem terjed ki a poggyászkárokra, valamint a versennyel összefüggésbe nem hozható káreseményekre.
A nemzetközi sportversenyek az ifjúsági sportolókat is gyakran szólítják külföldre, így a megfelelő utasbiztosítás számukra is fontos. Kiskorú sportolókra általában azonos feltételekkel köthető utasbiztosítás, mint felnőttekre, azonban ügyelj arra, hogy díjszámításkor pontosan add meg a születési dátumot, hogy megfelelő ajánlatokat kapj. Ha a szülő vagy más családtag elkíséri a gyermeket a versenyre, a kísérő utasbiztosításáról is gondoskodni kell, esetében azonban elég egy általános utasbiztosítást kötni – feltéve persze, hogy a kísérő nem tervez extrém sporttevékenységet az út során. Ne feledd, hogy mivel ekkor eltérők az utazási célok, két külön kalkulációt kell végezned, és tarifában is várható némi különbség, hiszen az extrém sportok biztosítása plusz költséggel jár. Egyesületben sportoló gyermekek számára szintén fontos tisztázni, hogy a sportegyesület kötött-e bármilyen biztosítást a versenyzőkre, és az pontosan mire terjed ki. Ha nem vagy biztos abban, hogy a meglévő fedezet elegendő, bármikor köthetsz saját biztosítást, csupán arra kell figyelned, hogy ugyanazt a káreseményt ne jelentsd be mindkét szerződésre.