A legtöbb gépjármű üzembentartójának a kötelező biztosítás mellett állandó éves kiadás a gépjárműadó, amit sokan súlyadóként vagy teljesítményadóként ismernek. Cikkünkben sorra vesszük a legfontosabb információkat a gépjárműadó befizetéséről, a tartozás lekérdezéséről, valamint az esetleges késedelem következményeiről. Vágjunk is bele!
Általánosságban a magyar rendszámmal rendelkező, és Magyarországon forgalomba helyezett gépjárművek és pótkocsik után kell gépjárműadót fizetni, tehát például autó, motorkerékpár, tehergépjármű vagy utánfutó esetén. Nem kell adót fizetni a mezőgazdasági vontató, a lassú jármű és a lassú jármű pótkocsija, a négykerekű segédmotoros kerékpár (quad), a munkagép, valamint egyes, különleges rendszámtáblával (CD, CK, OT, Z) ellátott gépjárművek után. A gépjárműadó összegét az adóalapból és az adómértékből számítja az adóhatóság, amelyet személyautó és motorkerékpár esetén a jármű teljesítménye és kora is befolyásol – kisebb teljesítményű, idősebb járművekre kevesebb, míg nagyobb teljesítményű és újabb gépjárművekre több adót kell fizetni.
A gépjárműadó megfizetése alól számos esetben mentesülhetsz. Magánszemélyek esetén évi 13 ezer forintig adómentes a súlyos mozgáskorlátozottsággal vagy egyéb fogyatékossággal élő üzembentartó vagy tulajdonos, valamint az őt rendszeresen szállító közeli hozzátartozója, amennyiben közös háztartásban élnek. A kedvezmény feltétele továbbá, hogy a személygépkocsi teljesítménye nem haladhatja meg a 100 kilowattot, több autó esetén pedig az adómentesség a kisebb teljesítménnyel rendelkező járműre jár. Szintén mentesek a gépjárműadó megfizetése alól a környezetkímélő gépkocsik (5Z, 5E, 5P, 5N környezetvédelmi kategória), valamint a környezetkímélő motorkerékpárok. Ezen kívül jogi személyek számos esetben kaphatnak mentességet a gépjárműadó alól, illetve többféle adókedvezmény is létezik, például bizonyos környezetvédelmi osztályokba tartozó autóbuszok és nyerges vontatók, valamint kombinált áruszállítás esetén – ennek részleteit a NAV weboldalán találod meg.
A gépjárműadót mindig a jármű üzembentartója, vagy annak hiányában a tulajdonosa fizeti évente két részletben. A súlyadó befizetési határideje az első részlet esetén március 15., a második részlet esetén szeptember 15. – természetesen arra is van lehetőség, hogy az egész éves gépjárműadót rendezd márciusban, ekkor a szeptemberi határidőig túlfizetés fog szerepelni az adószámládon. A gépjárműadót többféle módon is rendezheted: átutalással a NAV gépjárműadó-bevételi számlájára, az értesítő emailben található linken, a NAV-Mobil nevű telefonos applikáció „Gépjárműadó” menüpontjában, csekken, vagy személyesen a NAV ügyfélszolgálatán.
TIPP: Az átutaláshoz szükséges gépjárműadó számlaszám: 10032000-01079160. A közleményben feltétlenül tüntesd fel az adóazonosító jeledet! Gépjárműadó csekk igényléséhez tárcsázd a NAV infóvonalát a 1819-es telefonszámon, és nyomd meg a 3-as menüpontot!
Ha nem vagy biztos abban, hogy van-e tartozásod, a gépjárműadó lekérdezése egyszerűen, online is lehetséges, csupán ügyfélkapus regisztráció kell hozzá. A tartozás lekérdezéséhez el kell látogatnod a NAV Ügyfélportáljára, amelyen bejelentkezést követően, a főoldalon rögtön láthatod, ha adóhátralékod van, de akár részletes lekérdezésre is van lehetőség. Késedelem esetén a NAV felszólítást küld, ezért ha értesítést érkezik az elektronikus tárhelyedre, feltétlenül lépj be és ellenőrizd az üzeneteidet, késedelem esetén pedig haladéktalanul fizesd be az aktuális részletet! A NAV a késve befizetett összegek után késedelmi kamatot számol fel, azonban ha ez az összeg nem éri el az 1000 forintot, nem kapsz külön értesítést, és ha nem keletkezik további adótartozás, az összeg 5 év elteltével elévül.
A gépjárműadó befizetésének speciális esetei közé tartozik, amikor a gépjárművet eladják vagy ideiglenesen kivonatják a forgalomból, illetve amikor év közben állítják forgalomba. Fontos részlet a gépjárműadóval kapcsolatban, hogy a befizetése mindig annak az üzembentartónak (vagy tulajdonosnak) a kötelessége, aki az év első napján a járműnyilvántartásban üzembentartóként vagy tulajdonosként szerepelt. Ez alapján akár január 2-án, akár az év végén történik az adásvétel, a gépjárműadó rendezése arra az évre a korábbi tulajdonos feladata. Amennyiben a járművet kivonták a forgalomból vagy év közben helyezték forgalomba, csak a forgalomban töltött időnek megfelelően, időarányosan kell megfizetni a gépjárműadót, amelyről a NAV minden esetben határozatot küld.