A kötelező biztosítások piaca szigorúan szabályozott, ezért meglepő lehet azzal szembesülni, hogy két biztosító tarifái között jelentős különbségek is lehetnek ugyanazokkal a paraméterekkel. Jó tudni, hogy a biztosítók a törvényi kereteken belül, a vonatkozó szabályoknak megfelelve szabadon alakíthatják díjaikat, amelyhez jellemzően saját kárstatisztikáikat használják. Alacsonyabb díjuk azoknak az üzembentartóknak lesz, akiket a biztosító kevésbé kockázatosnak ítél meg például a kármentes évei, az életkora, a lakóhelye és a járműve alapján, azonban ezeknek a kockázatoknak a számítása biztosítónként eltérhet. Ezért fordulhat elő az, hogy míg az egyik biztosítónál kedvezőbb ajánlatot kapsz, a másik biztosítónál már csak az előző díj háromszorosáért köthetnél.
Fontos tudnod, hogy bár a díjak változhatnak, a biztosítási fedezet a kötelező biztosítás esetén azonos, tehát a legolcsóbb és a legdrágább biztosítás is ugyanazt nyújtja kár esetén, és a kárrendezésre is azonos szabályok vonatkoznak. Ettől függetlenül természetesen a biztosítók folyamatosan versenyeznek az ügyfelekért, ezért elképzelhető, hogy egyes biztosítók például rugalmasabb ügyfélszolgálatot és jobb ügyfélélményt biztosítanak, így érdemes ezt a szempontot is figyelembe venni. Összességében tehát az olcsó kötelező biztosítást is nyugodt szívvel megkötheted, hiszen kár esetén ugyanolyan mértékben támaszkodhatsz rá, mint bármelyik más ajánlatra.
Ha kíváncsi vagy, hogy jelenleg melyek a számodra elérhető ajánlatok, legkorábban a biztosítási évfordulódat megelőző 60. naptól tudsz kalkulálni, ugyanis a biztosítók ennyivel előre hirdetnek tarifákat. Szerencsére nem kell minden biztosítónál vagy alkusznál külön kalkulálnod: az INSURA kötelező biztosítás kalkulátora az összes biztosító ajánlatát megjeleníti, ezért ha minden adatot pontosan töltöttél ki, mindegyik összehasonlító portálon ugyanazokat a díjakat fogod látni az adott biztosító ajánlataként.
Jó, ha tudod, hogy számos tényező csökkenti – vagy épp növeli – a kötelező biztosításod díját. A legalapvetőbbek ezek közül a jármű kora, típusa, a szerződő lakóhelye, életkora, valamint a bonus-malus fokozat. Ezeket befolyásolni nem lehet, viszont van néhány olyan praktika, amellyel tovább csökkentheted a biztosításod díját: az e-kommunikáció és az átutalással vagy csoportos beszedéssel történő éves díjfizetés legtöbbször jelentős díjkedvezménnyel jár. Akkor is kedvezőbb lehet a díjad, ha hetente néhány alkalommal home office-ból dolgozol, illetve ha vállalod, hogy mindig az évszaknak megfelelő (vagy négyévszakos) gumiabronccsal közlekedsz.
Egyes biztosítók kedvezményt adnak, ha az adott biztosítónál már rendelkezel más biztosítással (pl. lakásbiztosítás), vagy egyúttal CASCO-t is kötnél, sőt, akár még közalkalmazotti- vagy gyermekkedvezményhez is juthatsz. Kalkuláció során fontos, hogy gondosan ellenőrizd a kedvezmények körét és minden rád vonatkozó lehetőséget pipálj be, ugyanis csak így részesülhetsz a neked járó kedvezményekben, és így a lehető legkedvezőbb biztosítást kötheted meg.