Biztosan hallottad már, hogy a kötelező biztosításod mellé érdemes CASCO-t is kötni, de vajon tudod-e, hogy miért? Mivel a két biztosításra merőben más esetekben számíthatsz, fontos tudni, hogy melyikre mikor támaszkodhatsz. Cikkünkben sorra vesszük a CASCO és kötelező biztosítás közötti különbségeket, eláruljuk, miért hasznos az együttkötés, és hogy van-e átfedés a két termék között!
A két biztosítás közötti leglényegesebb különbségről már a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás neve is árulkodik. A kötelező biztosítás megkötése minden forgalomban közlekedő gépjárműre kötelező, a CASCO megkötése pedig bár ajánlott, de önkéntes. A hazai járműpark sajnos meglehetősen elöregedett: 2022-ben 15 év volt a hazánkban közlekedő autók átlagéletkora. Ezzel kapcsolatban fontos részlet, hogy a kötelező biztosítással ellentétben a CASCO megkötése csak a jármű bizonyos koráig lehetséges – ez biztosítótól függően többnyire 10, 12 vagy 15 év. Szintén fontos különbség, hogy míg a kötelező biztosítás mindig a károsult fél kárát fizeti, a CASCO-t csak saját járműre lehet igénybe venni.
A kötelező biztosítás, és általánosságban a felelősségbiztosítások sajátossága, hogy kár esetén a károsultat a károkozó biztosítása kárpótolja. Ez azt jelenti, hogy ha a te hibádból baleset történik, a te biztosításod fogja fedezni a kártérítést, amiből azonban te akkor sem részesülhetsz, ha a te járműved is sérült – ez alól csak az a helyzet jelent kivételt, ha osztott felelősségű baleset történik. A kötelező biztosítás egyrészt dologi károkat fedez, például a sérült jármű javítását vagy az autómentés díját, de akkor is térít a biztosító, ha a baleset során kidöntöttünk egy kerítést, vagy kárt okoztunk bármilyen egyéb magántulajdonban. Amennyiben a járművekben – akár a károkozó járműben – utazók személyes holmija sérült vagy megsemmisült, a kötelező biztosítás ezeknek az értékét is megtéríti. A kártérítés másik nagy csoportját alkotja a személyi sérüléssel kapcsolatos kártérítés, amely kárpótolhatja a károsultat az egészségkárosodás okozta munkakiesés miatt, sőt, súlyos sérülés esetén akár tartós járadékot is megállapíthatnak. A maximálisan kifizethető kártérítés mértékét törvény szabályozza, dologi kár esetén ez jelenleg 500 millió, személyi sérülés esetén pedig 1,6 milliárd forintos limitet jelent – természetesen erre a gyakorlatban még aligha volt példa, hiszen ilyen mértékű kártérítést csak súlyos tömegszerencsétlenségek esetén ítélnek meg.
A kötelező biztosítással szemben a CASCO mindig a saját károdra fizet, tehát például ha közlekedési balesetet okozol, és a balesetben a te járműved is sérült, a CASCO-d terhére elszámolhatod a javítás költségeit, a szerződésben meghatározott önrész és az avultatás levonásával. Az, hogy pontosan milyen esetekben támaszkodhatsz a CASCO biztosításodra, függ attól, hogy milyen csomagot választottál: a teljes körű CASCO általában a törés- és lopáskárokat, valamint az elemi károkat foglalja magában. Ezt további kiegészítő fedezetekkel bővítheted, vagy választhatsz olyan megoldásokat, amelyek csak részkárokra nyújtanak fedezetet. A CASCO biztosítások fontos eleme az önrész, amelynek megállapítása történhet fix összegben, százalékos mértékben, vagy mindkettőben. Az önrész mértéke befolyásolja a biztosítási díjat és a kártérítés várható összegét, ezért a biztosítás megkötése előtt mindig tájékozódj a lehetőségeidről, és hasonlíts össze több ajánlatot is!
A fent említett esetekből már kirajzolódik, hogy amennyiben egy közlekedési balesetben te vagy a károkozó, a saját járműved sérülését csak a CASCO biztosításod terhére állíthatod helyre – de mi a helyzet akkor, ha te vagy a károsult? A 2023-as, M1-esen történt tömegbaleset kapcsán már hallhattál erről: előfordulhat, hogy a kárrendezés külső körülmények, például a baleset részleteinek tisztázása miatt hosszabb időt vesz igénybe. Ezekben az esetekben károsultként rendkívül frusztráló várni a kártérítést, egy lehetőség azonban létezik a gyorsabb kárrendezésre, ez pedig a saját CASCO biztosításod. Dönthetsz ugyanis úgy, hogy nem várod meg a kötelező biztosítással kapcsolatos kárrendezést és a CASCO-d terhére is kérheted a kártérítést. Ekkor a CASCO biztosítód bekapcsolódik a kárrendezésbe és amennyiben döntés születik, behajtja a kárösszeget a károkozótól, amelyet neked korábban már kifizetett a kár helyreállítására.
KGFB-CASCO együttkötés: miért jó, ha ezt választom?
Kötelező biztosítás megkötésekor belefuthattál abba, hogy a kötelező és a CASCO együtt, egy időben is megköthető, ezt nevezzük együttkötésnek. Erre akkor van lehetőség, ha egy jármű a birtokodba került, és először kötnél rá kötelezőt, vagy biztosítót váltanál, de még nem rendelkezel CASCO biztosítással. Az együttkötés legnagyobb előnye, hogy a legtöbb biztosító kedvezményt ad az egyszerre megkötött kötelező + CASCO kombinációra, ezért ha van rá lehetőséged, érdemes ezt a megoldást választani.