Ha lejárt egy autó vagy más jármű műszakija, az adott jármű csak tréleren vontatható, önállóan nem vehet részt a forgalomban. Ekkor az a különös helyzet áll fenn, hogy a műszaki vizsga helyszínére sem mehetsz el legálisan – az útvonalengedéllyel ezt a helyzetet küszöbölheted ki. Ezzel a dokumentummal úgy mehetsz el a műszaki vizsgaállomásra, hogy ha esetleg útközben megállít a rendőr, nem büntethet meg a lejárt műszaki miatt – emiatt ilyen helyzetben mindenképpen javasolt az útvonalengedély igénylése.
Sajnos jelenleg az útvonalengedély csak személyesen igényelhető bármelyik kormányablakban vagy okmányirodában – ügyfélkapuval egyelőre csak a túlméretes és túlsúlyos járművek útvonalengedélyét lehet intézni, azt is csak két városban. A helyszínen be kell mutatnod a személyazonosító okmányodat (pl. személyi igazolvány, útlevél, kártya formátumú vezetői engedély), az érintett jármű forgalmi engedélyét, a kötelező biztosítás érvényességét igazoló kötvényt, valamint be kell fizetned a vonatkozó illetéket, amely ebben az esetben 3500 forint. Ha rendben vannak a papírok, azonnal sor kerül az útvonalengedély kiállítására, azonban hivatalosan 21 nap az ügyintézés határideje – jó, ha tudod, hogy az útvonalengedély 3 napra szól, kezdődátumát pedig te határozhatod meg.
Bár csábító lehet a gondolat, hogy az útvonalengedély 3 napos érvényessége alatt szabadon használd a járművet, a sikeres műszaki vizsgáig ez szigorúan tilos. A kérelem beadásakor meg kell adnod azt a címet, ahonnan elindulsz a járművel, és a kiválasztott műszaki vizsgaállomás címét is, az engedély pedig kizárólag erre az útvonalra érvényes. Ha megállít egy rendőr az engedélyben kijelölt útvonalon kívül, ugyanúgy jár a büntetés, mintha nem rendelkeznél útvonalengedéllyel – az pedig, hogy mennyi a bírság összege, függ attól, hogy milyen rég járt le a műszaki, és elismered-e a szabálysértést. Több mint 3, de kevesebb, mint 6 hónapja lejárt műszaki esetén például 15 ezer forint a helyszíni bírság, és ennek a duplája, hogyha szabálysértési eljárásra is sor kerül. Több mint egy éve lejárt műszaki esetén már az 50 ezer forintot is elérheti a pénzbírság összege, ha azonban nem először van dolgod a hatósággal, akár ennek sokszorosát is kiszabhatják. Ehhez képest elenyésző az útvonalengedély 3500 forintos költsége, sőt, a lejárt műszaki miatt a vizsgaállomáson sem kell semmilyen pótdíjat fizetned.
Ha magánszemélyként külföldön vásároltál használtautót, és még nem történt meg a jármű hazai forgalomba helyezése, meglepetésként érhet, hogy ebben az esetben nem kaphatsz útvonalengedélyt a vonatkozó ügyintézéshez. Ha azonban jobban átolvasod a feltételeket, láthatod, hogy az útvonalengedély kiadásának feltétele a magyar forgalmi engedély bemutatása, ezért ha az autónak még nincsenek hazai papírjai, kizárólag trélerrel vagy ideiglenes rendszámmal (korábbi P-rendszám) közlekedhet. Az útvonalengedély kizárólag magyar papírokkal, de lejárt műszakival rendelkező járművekre igényelhető, ezért ezzel trükközni sem érdemes.