Utasbiztosítás az USA-ba: sok múlhat azon, melyiket választod

Insura 2024. augusztus 7. UTAS jóváhagyott Szakértői cikk
Bár az utasbiztosítás megkötése minden külföldi úti cél esetén fontos, a költséges egészségügyi rendszeréről hírhedt Amerikai Egyesült Államokban szinte elengedhetetlen a megfelelő anyagi védelemhez. Cikkünkben eláruljuk, mire kell figyelned, ha az utasbiztosítás amerikai úti célra szól, és persze azt is sorra vesszük, hogy mit kell tenned, ha baj van.
Utasbiztosítás az USA-ba

Miért fontos az utasbiztosítás, ha az USA-ba utaznék?

Egy utasbiztosításra számos esetben támaszkodhatsz, például poggyászkár, orvosi ellátás vagy más egészségügyi probléma esetén, de akkor is, ha valamilyen okból mentésre szorulsz. Ez Európán belül is fontos, azonban egzotikusabb vagy távoli úti célokon szinte elengedhetetlen – ezeken a helyszíneken ugyanis még az Európai Egészségbiztosítási Kártyára sem támaszkodhatsz, és jellemzően a bankkártya mellé járó utasbiztosítás sem elegendő. Ha az Amerikai Egyesült Államokba utazol, nagyon fontos, hogy megfelelő fedezetekkel és limitekkel rendelkező utasbiztosítást köss, amelyek közül a legfontosabb az egészségügyi, diagnosztikai, kórházi és műtéti ellátás – azt is eláruljuk, hogy miért.

Az USA egészségügyi rendszere egyedülálló

Bizonyára te is hallottál már az amerikai egészségügyi rendszerről, hiszen amellett, hogy az országban nem létezik az Európában elterjedt, társadalombiztosítás által finanszírozott ellátás, ez a világ egyik legmodernebb – és egyben legdrágább – egészségügyi rendszere. Az amerikai kórházak és egészségügyi intézmények nagy része magánellátásban van, hazánk pedig nem áll megállapodásban az országgal, ezért ha utazásod során baleset ér vagy más egészségügyi ellátásra szorulsz, azt utasbiztosítás nélkül saját magadnak kell finanszíroznod. Az, hogy mennyibe kerül pontosan az amerikai ellátás, számos tényezőtől függ (melyik államban vagy, szükség van-e mentőre, műtétre, meddig kell kórházban maradnod), azonban összegyűjtöttünk néhány példát mai árfolyamon:

  • Kórházba szállítás mentővel: az alapdíj kb. 350 000-480 000 forint, plusz költségekkel együtt átlagosan 779 ezer forint
  • Csonttörés ellátása: 2 millió 700 ezer forinttól
  • 3 napos kórházi ellátás: 11 millió forint
  • Szívkoszorúér-műtét: 45 millió forint
  • Traumás fejsérülés ellátása: 2,4 millió forinttól + kórházi napidíj
  • CT-vizsgálat: régiótól és típustól függően kb. 100 000-2,5 millió forint
  • MR-vizsgálat: régiótól függően kb. 145 000-1 millió forint

Láthatod, hogy ezek hazai szemmel már-már felfoghatatlanul magas összegek, amelyet természetesen senki nem tud azonnal előteremteni, főleg, ha az adott intézmény elvárja, hogy előre fizess. Emiatt nagyon fontos, hogy megfelelő utasbiztosítási fedezettel rendelkezz – nézzük, mire kell figyelned a biztosítás kiválasztásakor!

Mire figyeljek az amerikai utasbiztosítás megkötésekor?

Ha kötöttél már utasbiztosítást, bizonyára tudod, hogy Európán belül kifejezetten kedvezők a biztosítók díjai, gyakorlatilag napi pár száz forintért bebiztosíthatod magad. Amerikai úti cél esetén ez érthető okokból magasabb, azonban még ekkor is körülbelül napi 2-3 ezer forintos díjról beszélünk, ami elhanyagolható az ellátási költségekhez képest. Ha az USA-ba utazol, érdemes a Prémium fedezeti szinttel rendelkező ajánlatok közül válogatni: az INSURA utasbiztosítás kalkulátorában az ajánlati oldal tetején, a "Szolgáltatási szint" sorban tudod módosítani a megjelenített ajánlatok védelmi szintjét. Ügyelj arra, hogy amennyiben sporttevékenységet tervezel az utazásodon, a kalkuláció elején pipáld ki a megfelelő mezőt, ugyanis bizonyos extrém sportok csak kiegészítő biztosítással fedezhetők.

Köss utasbiztosítást akár az indulás napján is!

Az Insurán pár perc alatt megkötheted utasbiztosításodat: kalkulálj és tudd biztonságban magadat, útitársaidat és akár gépjárművedet is!

A fedezetek mellett nagyon fontos, hogy az ezekhez tartozó kártérítési limitek minél magasabbak legyenek – ez a baleseti és kórházi ellátás fedezeteknél kiemelten fontos. A fenti listából láthatod, hogy már egy kis botlás is nagyon sokba kerülhet: ha például egy rossz lépés következtében eltörik a lábad, mentő visz kórházba, különböző diagnosztikai vizsgálatokat végeznek, végül műtétre és többnapos kórházi ellátásra is szükséged lesz, akár több tízmilliós is lehet a végösszeg. Emiatt ezekre a fedezetekre érdemes legalább 100, de inkább 200 milliós limiteket választani, sőt, már léteznek limit nélküli ajánlatok is, ami szintén megnyugvást jelenthet.  

TIPP: Ha meglévő krónikus betegséged van, mindenképpen nézz utána, hogy erre milyen feltételekkel térít a biztosító, és legyen a pénztárcádban egy kártya, amire angolul felírod a betegsége(i)det, a szedett gyógyszereid nevét, és az esetleges gyógyszerallergiáidat!

Mit tegyek, ha amerikai utam során ellátásra szorulok?

Ha megtörténik a baj, és az utad során orvosi ellátásra szorulsz, a vonatkozó teendők attól is függhetnek, hogy pontosan mennyire súlyos a sérülés. Amennyiben képes vagy kommunikálni és nem áll fenn életveszély, tárcsázd a biztosítód éjjel-nappal elérhető, magyar nyelvű asszisztencia vonalát – ennek a számát a kötvényeden és a biztosító weboldalán is megtalálod, azonban érdemes utazás előtt elmenteni a telefonodba, hogy baj esetén ne kelljen keresgélni. A biztosító asszisztencia partnere segít megszervezni az ellátást és további segítséget is nyújt, így neked sem a vonatkozó teendők, sem a számla miatt nem kell aggódnod.

TIPP: Ha elveszted az irataidat, a nagykövetségeken vagy konzulátusokon tudsz ideiglenes okmányokat igényelni. Amennyiben az adott helyszínen nincs hazai külképviselet, bármelyik EU-s tagállam nagykövetségéhez is fordulhatsz!

Életveszélyes helyzetben természetesen azonnal hívj mentőt a helyi segélyhívón (911), ha pedig van kísérőd, jelezze a személyzetnek, hogy az utasbiztosításod fedezi az ellátást, és vegye fel a kapcsolatot a biztosítóval. Ha egyedül utazol, mindenképpen tartsd magadnál a biztosítási kötvényt, és helyezz egy cetlit a pénztárcádba a vészhelyzet esetén értesítendő hozzátartozód nevével és telefonszámával – érdemes olyan hozzátartozót megjelölni, aki jól beszél angolul és tud felvilágosítást nyújtani az egészségi állapotodról, esetleges betegségeidről. Eszméletlen, kísérő nélküli beteg esetén a kórházi személyzet elsősorban a ruha zsebeiben és a pénztárcában keres információt a személyazonosságról, a kóddal vagy ujjlenyomattal védett telefonokhoz sajnos ők sem tudnak hozzáférni. Bár ezekre a helyzetekre senki sem gondol szívesen, szóló utazás esetén különösen érdemes figyelni a részletekre. Biztonságos utat kívánunk!

Hasznosnak találtad a cikket?

9

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.