Utazás és repülés terhesen? Ezekre figyelj!

Insura 2023. november 27. UTAS
Problémamentes terhesség esetén nem kell lemondanod az utazás és az aktív kikapcsolódás örömeiről, azonban néhány szabályt érdemes betartani, hogy magadat és kisbabádat is biztonságban tudhasd. Cikkünkben sorra vesszük az utazás legfontosabb szabályait várandósság esetén, körüljárjuk, hogy milyen kockázatokkal járhat a repülés terhesen, és eláruljuk, miért fontos a megfelelő utasbiztosítás terhesség esetén!
Repülés terhesen

Repülés terhesen: többnyire a 36. hétig lehetséges

Komplikációmentes várandósság esetén a légitársaságok jellemzően a 36., ikerterhesség esetén a 32. hétig engedélyezik a repülést. A 36. hét betöltése után egy-két légitársaságnál külön engedéllyel repülhetsz, azonban ilyenkor már tényleg csak akkor érdemes erre vállalkozni, ha nincs más választásod. Amellett, hogy a terhesség utolsó heteiben a kismamák többsége nem érzi magát komfortosan, ekkor már bármikor beindulhat a szülés, ezért a repülés ilyenkor elsősorban a te és a kisbabád érdekében nem ajánlott.

Ha várandósan repülnél, egy bizonyos időszak – jellemzően a 28. hét – után a legtöbb légitársaság orvosi igazolást kér arról, hogy a repülés nem ellenjavallt, amelyet utazás előtt le kell töltened a légitársaság weboldaláról, és ki kell töltetned a kezelőorvosoddal. Ezek az igazolások általában angol vagy angol-magyar nyelvűek, ezért mindenképpen érdeklődj az orvosodnál, hogy ez nem jelent-e akadályt.

Repülhetek-e az első trimeszterben?

Sokan a terhesség első trimeszterében nem szívesen indulnak útnak, ugyanis nem biztosak abban, hogy biztonságos-e a repülés 6, vagy akár 8 hetes terhesen. Bár a vetélések nagy része valóban az első trimeszterben következik be, ennek nincs köze a repüléshez, ezért ha a várandósság nem veszélyeztetett, nincs akadálya az utazásnak.

Ha azonban az út halasztható, érdemes inkább a második trimeszter során útnak indulni, hiszen az első 12 hétben még gyakran előfordulnak olyan kellemetlen tünetek, mint az émelygés, a hányás és az erős fáradtság. A legtöbb kismama a 12. hét után sokkal energikusabb és többnyire a rosszullétek is elmúlnak, ezért ilyenkor bátran beiktathattok egy külföldi vakációt vagy hosszú hétvégét.

Biztonságos-e az utazás várandósan?

A rövid távú, Európán belüli utak repülővel és más járművel is biztonságosak a terhesség 36. hetéig, csupán néhány apróságra kell odafigyelni. A fokozott trombózisveszély miatt ügyelj a lábaid rendszeres tornáztatására, és viselj kompressziós harisnyát, főleg a harmadik trimeszterben. Emiatt hasznos, ha a repülőn a folyosó melletti ülőhelyet választod, hiszen így szabadon felkelhetsz, és beiktathatsz egy-egy rövid sétát.

A repülők száraz levegője és a zárt tér kedvez a vírusok terjedésének, amelyek ellen hasznos lehet egy arcra illeszkedő, legalább FFP2-es maszk viselése, és persze ügyelj a megfelelő folyadékbevitelre is, hogy elkerüld a nyálkahártyák kellemetlen kiszáradását és a fejfájást. A heves turbulencia a sérülésveszély miatt jelenthet egészségügyi kockázatot, ezért a kismamáknak javasolt lehet a biztonsági öv használata az egész út során. Természetesen, ha az orvosod is jóváhagyja, nincs akadálya a hosszabb utaknak sem, azonban ekkor nőhet a diszkomfortérzet és a trombózisveszély is, ezért hacsak nem elengedhetetlen, ne várandósan utazz a tengerentúlra.

Autós és buszos utazás terhesen: ezeket érdemes észben tartani

Ha úgy döntötök, hogy nem repülővel, hanem autóval, vonattal vagy busszal indultok útnak, hasonló szempontokra kell figyelned: egy-másfél óránként iktass be egy rövid pihenőt, nyújtóztasd ki és tornáztasd a lábaidat, és ügyelj a biztonsági öv használatára.

Ha te ülsz a volán mögé, elképzelhető, hogy módosítani kell a megszokott kormánybeállításon: igyekezz azt úgy beállítani, hogy ne érjen a hasadhoz, de kényelmesen meg tudd fogni, ha pedig ez már nem lehetséges, inkább engedd át másnak a vezetést. A biztonsági öv használatát semmiképp se mellőzd, még akkor sem, ha kényelmetlennek érzed: szerezz be inkább egy övterelőt, amely meggátolja az öv felcsúszását, és sokkal kényelmesebb övhasználatot tesz lehetővé. Buszos utazás esetén lehetőleg ne válassz hosszabb útvonalakat, hiszen a rendszeres mozgás és a mosdóhasználat itt korlátozott – ha tehetitek, utazzatok inkább vonattal!

Az utasbiztosítás terhesség esetén kiemelten fontos

Az utasbiztosítás terhesség alatt még a szokásosnál is fontosabb, hiszen gondolj bele, ilyenkor sokkal nagyobb eséllyel lehet szükséged orvosi ellátásra. Nagyon meg kell nézned azonban az utasbiztosítás részleteit, ugyanis a várandósság különböző esetei kizárás alá tartozhatnak bizonyos biztosítóknál: ilyen lehet a veszélyeztetett terhesség, a terhesség egy bizonyos hét betöltését követően, vagy akár maga a szülés is.

Egyes biztosítók a légitársaságokhoz hasonlóan írásos igazolást kérnek arról, hogy a kismama állapota megengedi az utazást, valamint terhesség esetén módosíthatják a kártérítési limiteket. Biztosításkötés előtt érdemes több ajánlatot is összehasonlítani, és ellenőrizni a biztosítási feltételekben, hogy milyen kizárások és feltételek vonatkoznak a kismamákra, és azt az ajánlatot választani, amely a legszélesebb körű fedezetet biztosítja. Hasznos, ha az utasbiztosítás tartalmaz útlemondás fedezetet is, hiszen ha bármilyen egészségügyi komplikáció miatt le kell mondanod az utat, és az orvosod ezt igazolni tudja, a biztosító számos költségedet megtérítheti.

TIPP: Az Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltása feltétlenül ajánlott a kismamák számára is, azonban ne feledd, hogy ez csak azokra a beavatkozásokra vonatkozik, amelyet az adott ország társadalombiztosítása fedez, ezért törekedj a teljes körű védelemre, és a kártya mellé mindenképpen köss utasbiztosítást is!

Mi a teendő, ha az utazás ideje alatt születik meg a baba?

Ha az utazást megelőző vizsgálaton úgy látja az orvosod, hogy van némi esély a baba megszületésére, nem fogja javasolni az utat – emiatt azokban az esetekben is érdemes beiktatni egy rendkívüli vizsgálatot, amikor sem a légitársaságnak, sem a biztosítónak nem kell orvosi igazolást leadnod.

Természetesen a legnagyobb óvatosság ellenére is előfordulhat, hogy váratlanul megindul a szülés, és külföldön kell életet adnod a kisbabádnak. Emiatt főleg a harmadik trimesztertől érdemes különösen gondosan áttanulmányozni a biztosítási feltételeket, hiszen a terhességgel kapcsolatos kórházi ellátás sok biztosítónál nem tartozik a fedezetek közé, vagy csak csökkentett limitekkel. Egy külföldi szülés során olyan költségek is felmerülhetnek, mint a tolmács, a hazaszállítás, valamint a szülészeti és egyéb ellátás díja, ezért nem mindegy, hogy ezeket fedezi-e a biztosításod. Indulás előtt mindig ellenőrizd, hogy az adott ország társadalombiztosítása milyen feltételekkel téríti meg a szüléssel kapcsolatos költségeket, ugyanis néhány országban még egészségbiztosítási kártyával is meg kell előlegezned bizonyos díjakat, amelyek jelentős plusz kiadásokat róhatnak rátok.

Magyar állampolgárok gyermekeként akárhol is születik a kisbabád, automatikusan magyar állampolgár lesz, azonban a hazaérkezéseteket követően a születést mindenképpen anyakönyveztetni kell itthon is. Egyes országokban helyi állampolgárságot kapnak az ott született babák, azonban Európában már csak Lettország alkalmazza ezt a törvényt korlátozások nélkül, ezért ha a szülők magyar állampolgárok, az Európában született babák kizárólag magyar állampolgárok lesznek.

Hasznosnak találtad a cikket?

8

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.