Útlemondási biztosítás: milyen lehetőségeim vannak, ha nem tudok elutazni?

Insura 2023. szeptember 14. UTAS jóváhagyott Szakértői cikk
Egy hónapok óta várt utazás lemondása semmiképp sem kellemes élmény, azonban még nagyobb bosszúság, ha a lemondással a befizetett út és programok költségét is elveszíted. Cikkünkben sorra vesszük az útlemondási biztosítás vagy sztornóbiztosítás részleteit, és további tippeket is adunk az útlemondással járó anyagi károk elkerüléséhez.
Útlemondási biztosítás

Mit takar pontosan az útlemondási biztosítás?

Megesik, hogy egy váratlan esemény miatt nem tudsz elutazni a tervezett időpontban, amely az egyéb kellemetlenségek mellett anyagi kárt is okoz. Az útlemondási- vagy más néven sztornóbiztosítás pontosan ezekben a helyzetekben segít: ha bizonyos okokból utazásképtelenné válsz, a szerződésben szereplő összeghatárig visszatéríti a szállás, az utazás, valamint a már befizetett programok költségét külföldi utazás esetén. Az útlemondás fedezet számos utasbiztosítási csomagnak része, de választható kiegészítő fedezetként, sőt, egyes biztosítóknál akár külön is megköthető.

Mire kell figyelni a sztornóbiztosítás megkötésekor?

Ha utasbiztosításodat egy utasbiztosítás kalkulátor segítségével kötöd meg, könnyedén összehasonlíthatod az egyes ajánlatok fedezeteit. Ha kifejezetten az útlemondási fedezetre vagy kíváncsi, érdemes átfutni az ajánlatok biztosítási feltételeit, ugyanis a biztosítók szolgáltatásai között jelentős különbségek is lehetnek. Egyes útlemondási biztosítások csak akkor érvényesek, ha a szállás foglalásának napján, vagy az azt követő meghatározott időszakig megkötöd a szerződést. Érdemes tudni, hogy a sztornóbiztosítás jellemzően hirtelen betegség, haláleset, baleset vagy más, utazást egyértelműen akadályoztató esemény (pl. betörés, autó műszaki meghibásodása, bírósági, rendőrségi ügy) esetén térít, azonban ezeknek a tényét mindig igazolnod kell a biztosító felé. Betegség, baleset, műtét vagy várandósság esetén az orvosi dokumentáción érdemes feltüntetnie a kezelőorvosnak, hogy nem javasolja az utazást, ekkor ugyanis gördülékenyebb lehet a kártérítés folyamata. Szintén fontos tudnivaló, hogy az útlemondás kár érvényesítésekor egyes biztosítók önrészt alkalmaznak, amelynek összegét vagy mértékét levonják a kártérítés összegéből.

Köss utasbiztosítást akár az indulás napján is!

Az Insurán pár perc alatt megkötheted utasbiztosításodat: kalkulálj és tudd biztonságban magadat, útitársaidat és akár gépjárművedet is!

Létezik-e repülőjegyre útlemondási biztosítás?

Ha repülővel utazol, felmerülhet, hogy vajon létezik-e külön útlemondás fedezet a repülőjegyre. Jó hír, hogy a legtöbb légitársaságnál plusz költség fejében lemondási vagy járatmódosítási díj nélkül törölheted a foglalásodat az adott járatra, ha azonban nem élsz ezzel a lehetőséggel, csak az utasbiztosításod útlemondás fedezetére támaszkodhatsz. A repülőjegy megvásárlása előtt érdemes körültekintően tájékozódni a lehetőségekről, ugyanis a rugalmas átfoglalási szolgáltatás díja jellemzően jelképes ahhoz képest, amennyibe a lemondás vagy módosítás kerülne. A járatmódosítás határidejéről és módjáról szintén az adott légitársaságnál tudsz érdeklődni, a legtöbb esetben ezt már online is megteheted. Ha az utazásod a járat késése vagy törlése miatt hiúsul meg, a légitársaság feladata a kártalanítás, azonban egyes költségekkel kapcsolatban többnyire az utasbiztosításodra is támaszkodhatsz. 

Mit tehetek, hogy kevesebb kár érjen az út lemondásával?

Bár az utazás tervezésekor mindenki optimista, érdemes egy kicsit több időt és energiát szánni arra, hogy bebiztosítsd magad egy esetleges utazásképtelenség esetére. Szállásfoglaláskor részesítsd előnyben azokat a szálláshelyeket, ahol díjmentes a lemondás, így például akkor is módosíthatsz a szállásodon, ha találsz egy szebb vagy kedvezőbb árú helyet, esetleg a vártnál többen utaznátok. Utazásod előtt mindenképpen köss utasbiztosítást, és ha az úti- és szállásköltséged nem lemondható, válassz hozzá útlemondás kiegészítőt. A légitársaságok mellett gyakran a vasút- és busztársaságoknál is van lehetőség a jegy árának visszatérítésére, amelynek feltételei többnyire az adott jegytípushoz kapcsolódnak. Ha előre megvásárolt koncertjeggyel, fesztiválbérlettel vagy más programra szóló belépővel rendelkezel, első körben a szolgáltatót érdemes megkérdezni a visszatérítés feltételeiről, ugyanis orvosi vagy más hivatalos igazolással nem kizárt, hogy gond nélkül visszakapod a jegy árát. Ha ez nem sikerül, online is találhatsz vevőt a belépőkre, azonban ehhez érdemes egy biztonságos felületet használnod a közösségi média helyett. Ha minden kötél szakad, és semmilyen lehetőséged nincs az útiköltséged visszatérítésére, még mindig megpróbálhatod átruházni a szállást és a repülőjegyet, de ne feledd, itt is figyelned kell például a jegyek átírására és a megbízható vevőjelöltre, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés.

Hasznosnak találtad a cikket?

1

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.