Meddig érvényes a lejárt biztosítás? Ezt teheted, ha elfelejtetted befizetni a kötelezőt

Insura 2024. augusztus 26. KGFB
Bár a biztosítók jellemzően többször is emlékeztetnek a kötelező biztosítás díjfizetésének határidejére, előfordulhat, hogy valamiért mégis kimegy a fejedből, és kifutsz az időből. Cikkünkben sorra vesszük a lejárt kötelező biztosítás büntetésével kapcsolatos tudnivalókat, a vonatkozó költségektől a legfontosabb határidőkig.
Meddig érvényes a lejárt kötelező biztosítás

Meddig érvényes a lejárt biztosítás?

Annak ellenére, hogy a köznyelvben sokan hivatkoznak rá így, valójában a „lejárt biztosítás” elnevezés nem helytálló, hiszen a kötelező biztosítás egy határozatlan idejű szerződés, amely lejárni nem tud, csak megszűnni – utóbbira is szigorú feltételek vonatkoznak. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás esetében a díjfizetés esedékességétől – új szerződés esetén a kockázatviselés kezdetétől – számított 60 napig fizethető be a biztosítás díja negatív következmény nélkül, ezt nevezzük türelmi időnek. Ezt követően a biztosítás azonnali hatállyal, díjnemfizetés jogcímen megszűnik, és amíg nem kötöd újra a biztosítást, nem közlekedhetsz közúti forgalomban a járművel.

A lejárt kötelező biztosítás büntetése: jó esetben semmi, rossz esetben óriási anyagi teher

Amennyiben a 60 napos türelmi időn belül nem fizetted be a kötelezőt, sajnos a szerződésed mindenképpen megszűnik, nincs lehetőség a határidő kitolására. Ebben az esetben a legjobb, amit tehetsz, hogy azonnal kötsz egy új biztosítást, azonban jó, ha tudod, hogy ezt csak a megszűnt szerződésedet kezelő biztosítónál teheted meg, és szigorúbb feltételekkel. Sajnos ilyenkor képbe kerül a fedezetlenségi díj fogalma is, ugyanis ezt minden, kötelező biztosítási fedezet nélkül eltelt napra meg kell fizetned. Függetlenül attól, hogy csak 1-2 napos vagy hosszabb kihagyásról van szó, az összeget keményen bevasalják rajtad, amely nagyobb figyelmetlenség esetén több tízezer forintosra is nőhet.

Kötelező biztosítás kalkulátor

Találd meg a legkedvezőbb kötelező biztosítást kalkulátorunkkal, és kösd meg a szerződésedet akár azonnal! Új szerződés kötése vagy biztosítóváltás – minden biztosító ajánlata egy helyen.

Emellett természetesen bármikor belefuthatsz egy közúti ellenőrzésbe is, amely során ellenőrizhetik a kötelező biztosításod érvényességét – ha kiderül, hogy megszűnt szerződéssel vezetsz, akár szabálysértési eljárás is indulhat ellened, de legjobb esetben is helyszíni bírságot kell fizetned. A legrosszabb eset, ami ilyenkor történhet, az, hogy kárt okozol – ekkor biztosítás híján saját magadnak kell rendezned a károsult fél kárát, amely személyi sérülés esetén akár többmilliós kárkifizetést vagy járadékot is jelenthet. Ez értelemszerűen hatalmas anyagi teher, ezért is fontos, hogy gondoskodj a szerződésed érvényben tartásáról.

TIPP: Robogókra és elektromos rollerekre nem kell fedezetlenségi díjat fizetni, ezért ezekre a járművekre akkor is következmény nélkül kötheted meg a szerződést, ha korábban egyáltalán nem rendelkeztél biztosítással.

Erre figyelj, hogy ne menjen ki a fejedből a fizetési határidő

Bár a mai, modern megoldásoknak köszönhetően egyre nehezebb elfelejteni a türelmi idő lejártát, előfordulhat, hogy minden igyekezet ellenére kimegy a fejedből a fizetési határidő. Ne feledd, hogy a biztosító a szerződéskötéskor megjelölt kommunikációs módon (pl. online) értesít, ha fizetési kötelezettséged van, ezért legyen gyanús, ha soha nem kapsz e-mailt vagy levelet a biztosítódtól. Postai kommunikáció esetén sokan elrontják, hogy az értesítési cím változását nem jelentik be a biztosítónak, online kommunikáció esetén pedig egy elgépelt e-mail cím és a spam mappa is okozhat hasonló problémát. Biztosításkötéskor ügyelj arra, hogy minden elérhetőségedet (lakcím, levelezési cím, e-kommunikáció esetén e-mail cím) pontosan add meg, és érdemes külön is felírni a díjfizetés esedékességét, ugyanis a díjfizetési kötelezettséged akkor is fennáll, ha nem kapsz róla külön értesítést vagy csekket. Mivel a díjfizetés elmulasztása számos negatív következménnyel jár, inkább menj biztosra, és több módon is tartsd számon a határidőket!

Hasznosnak találtad a cikket?

1

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.