Lassú jármű biztosítás: szabályok, költségek, tudnivalók

Insura 2024. augusztus 21. KGFB jóváhagyott Szakértői cikk
A mezőgazdasági járművek és munkagépek biztosítása a kötelező biztosításon belül is speciális terület, hiszen ezeknek a forgalomba helyezése, működtetése, vonatkozó költségei, valamint bonus-malus rendszere eltér a személygépjárműveknél megszokottól. Cikkünkben ezúttal a lassú jármű kötelező biztosítását vesszük górcső alá, a lassú jármű fogalmától az elérhető rendszámokon át egészen a biztosítási költségekig!
Lassú jármű biztosítás

A lassú jármű fogalma: mikor minősíthető valami lassú járműnek?

Alapesetben azokat a saját motor által hajtott járműveket nevezzük lassú járműnek, amelyek sík úton nem képesek meghaladni a 25 km/h sebességet – ezeknek a paramétereknek jellemzően a különböző traktorok felelnek meg. A kategória különlegessége azonban, hogy magasabb sebességű mezőgazdasági gépek is forgalomba helyezhetők lassú járműként, azonban ekkor a közlekedési hatóságtól kapott igazolólapon és a jármű hátulján is fel kell tüntetni a 25 km/h sebességhatárt. Természetesen ebben az esetben akkor sem szabad átlépni ezt a sebességet, ha a jármű egyébként képes lenne rá.

TIPP: Bár a definíció szerint joggal gondolhatnád, hogy egyes elektromos rollerek is ebbe a kategóriába tartoznak, a vonatkozó rendeletek alapján az e-roller nem felel meg a lassú jármű műszaki feltételeinek, azt külön kategóriában, mikromobilitási eszközként kell biztosítani.

Miért lehet előnyös lassú járműként forgalomba helyezni egy járművet?

Felmerülhet, hogy miért jó egy üzembentartónak, ha lassú járműként helyeztet forgalomba egy magasabb teljesítményű járművet, főleg, hogy ekkor a jármű maximális sebességét sem tudja kihasználni. Erre egyszerű a válasz: a lassú jármű üzembehelyezési és üzembentartási költségei rendkívül alacsonyak. A lassú járművekre például nem kell vagyonszerzési illetéket és gépjárműadót fizetni, eredetvizsgára csak az első forgalomba helyezéskor van szükség, és a bonus-malus rendszer sem érinti ezt a járműtípust. Ezekre a járművekre a kötelező biztosítás díja is alacsonyabb, ezért sokan inkább lassú járműként jegyeztetik be mezőgazdasági gépeiket.

Mikor szükséges a lassú jármű biztosítása és milyen rendszámmal közlekedhet?

A mezőgazdasági járművek jellemzően a telephelyük és a munkavégzés helye között rákényszerülnek a közutak használatára is. Abban az esetben, ha a lassú jármű – akár csak ideiglenesen is – részt vesz a közúti forgalomban, a járművet forgalomba kell helyezni, rendszámmal kell ellátni, és kötelező biztosítást kell kötni rá. A rendszámosítással kapcsolatban két lehetőség van: a 2022 előtt „piros rendszámként” ismert állandó rendszám immár fekete színben elérhető a lassú járművekre is, az ideiglenes, zöld színű „M-rendszámokat” pedig 2022 júliusa óta felváltották a piros színű I-rendszámok. Az ideiglenes rendszám csak bizonyos lassú járművekre vehető igénybe, és feltétlenül szükséges hozzá az úgynevezett indítási napló vezetése. A két rendszámtípusban közös, hogy mindkettő esetén szükséges a kötelező biztosítás megkötése, és annak érvényességét egy közúti ellenőrzés során ellenőrizhetik. Egy lassú jármű többféle veszélyt is jelent a közúti forgalomban mérete, sebessége, mozgása és egyéb tényezők miatt (pl. útburkolat szennyezése, rakomány okozta károk, korlátozott láthatóság), emiatt nagyon fontos, hogy üzembentartóként betartsd a vonatkozó szabályokat, és megkösd a biztosítást.

Így köss kötelező biztosítást lassú járműre

Gyakran hallhatod, hogy kötelező biztosítás esetén érdemes élni az összehasonlítás lehetőségével – ez különösen igaz a lassú járművekre és más mezőgazdasági gépekre, ugyanis a biztosítók tarifái között itt többszörös különbségek is lehetnek. Az INSURA kötelező biztosítás kalkulátorában természetesen lassú járműre is megkötheted a biztosításodat, csupán ki kell választanod a megfelelő gépjárműkategóriát a kalkuláció elején – a lassú jármű kategóriát az „Összes lehetőség megtekintése” opció kinyitását követően láthatod. A lassú járművek törzskönyvvel rendelkeznek, forgalmi engedéllyel azonban nem – ezt az okmányt esetükben a közlekedési hatóságnál kapott igazolólap váltja ki, amelyen szerepelnek a jármű legfontosabb adatai. Azokra a lassú járművekre, amelyekre igényelhető piros I-rendszám (korábban M-rendszám), a kötelező biztosítás jellemzően határozott időtartammal, egyedi feltételekkel köthető meg, ezért ezzel célszerű közvetlenül a biztosítókat keresni.

Kötelező biztosítás kalkulátor

Találd meg a legkedvezőbb kötelező biztosítást lassú járműre, mezőgazdasági vontatóra vagy más járműre kalkulátorunkkal, és kösd meg a szerződésedet akár azonnal!

Csak szezonálisan használom a járművet – mit tegyek?

A különböző mezőgazdasági járműveket jellemzően csak időszakosan használják, nem véletlen, hogy ezekre sokkal kedvezőbbek a vonatkozó költségek. A biztosítás megkötése azonban ezekre is kötelező, így alapesetben azt egész évben fizetned kell, akkor is, amikor esetleg nem használod a járművet. Az I-rendszámos szerződésekre egyedi feltételek vonatkoznak, ezért ebben az esetben a saját szerződésed útmutatásai az irányadók. A hagyományos, fekete (korábban piros) rendszámmal rendelkező lassú járműveknél opció az ideiglenes kivonás, amely rendkívül egyszerűen, online is elintézhető –ha jelzed a biztosítónak a kivonás tényét, a kötelező biztosítási szerződésed szünetelni fog. Ne feledd, hogy ennek az eljárásnak a díja jelenleg 2300 Ft, amelyet akkor is be kell fizetned, ha a tervezett idő előtt visszahelyeztetnéd a járművet a forgalomba. Emiatt érdemes mérlegelni, hogy kifizetődő-e a lassú jármű ideiglenes kivonása – mivel ezekre a járművekre egyébként is alacsony a biztosítás díja, elképzelhető, hogy nem spórolnál a szerződés szüneteltetésével.

TIPP: Ha ideiglenes kivonás miatt szünetel a szerződésed, a forgalomba való visszahelyezés napján érdemes jelezni a biztosítónak a visszahelyezés tényét. Ezt megteheted írásban közvetlenül a biztosítónál, vagy akár ügyfélszolgálatunkon keresztül is!

Hasznosnak találtad a cikket?

0

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.