A lakásbiztosítás felmondása számos esetben felmerülhet: előfordulhat, hogy a lakás eladása miatt szeretnéd megszüntetni a szerződésedet, vagy épp találtál egy kedvezőbb ajánlatot, és szeretnél váltani.Nézzük azokat a helyzeteket, amikor indokolt lehet a lakásbiztosítás megszüntetése, és vegyük sorra a vonatkozó teendőket!
A biztosítási piacon folyamatosan megjelennek előnyösebb, kedvezőbb árú, vagy akár bővebb biztosítási fedezetet kínáló ajánlatok, így időről időre nem árt, ha tájékozódsz a lehetőségeidről. Ha elégedett is vagy a jelenlegi lakásbiztosításoddal, néhány év alatt jelentősen alulbiztosítottá válhat az ingatlanod, ezért ne felejts el 1-2 évente kalkulálni, és ellenőrizni, hogy jelenleg milyen biztosítási összegekkel és díjakkal tudnál lakásbiztosítást kötni. Ha találtál egy ajánlatot, ami közelebb áll az igényeidhez, a lakásbiztosítás felmondására az évforduló előtt van lehetőséged, méghozzá úgy, hogy a felmondásod az évfordulót megelőző 30. napig beérkezzen a biztosítóhoz. Ha ezt megtetted, nincs más dolgod, mint megkötni az új biztosítást, ügyelve a megfelelő kockázatviselési kezdetre: az új szerződést az előzményszerződés megszűnését követő nappal érdemes megkötni. Jó tudni, hogy a kötelező biztosítással ellentétben az új lakásbiztosításodat akár akkor is megkötheted, ha az előző még érvényben van, ennek semmiféle negatív következménye nincs azon kívül, hogy mindkét biztosításnak fizetned kell a díját. Arra viszont ügyelj, hogy a két szerződés között ne legyen szünet, hiszen így azokra a napokra nem rendelkezel biztosítási fedezettel, így ha pont akkor történik kár, nem számíthatsz kártérítésre.
Érdekmúlás esetén a szerződés év közben is felmondható, nem kell hozzá kivárni az évfordulót. Ha eladtad a lakást, az adásvételi szerződés és a birtokbaadási jegyzőkönyv elküldésével jelezheted a biztosítónak a felmondási szándékodat, amit akár e-mailben vagy a MyInsura felületén keresztül üzenetben is megtehetsz, csupán az a fontos, hogy írásban történjen. Ha az adásvételi szerződés aláírása és a birtokbaadás nem egy időben történik (pl. mert még időt kértél a kiköltözésre), érdemes a lakásbiztosítást még a birtokbaadás időpontjáig érvényben tartani, hiszen – hacsak nem állapodtatok meg az ellenkezőjéről – ebben az időszakban még te tartozol anyagi felelősséggel a keletkezett károkért. Abban a szomorú helyzetben, amikor a lakásbiztosítás felmondására halál esetén kerül sor, az örökös(ök) a jogerős hagyatéki végzéssel kezdeményezhetik a biztosítás felmondását. Jó tudni, hogy a lakásbiztosítást nem kell feltétlenül megszüntetni ebben az esetben: az örökös dönthet a szerződés fenntartása mellett is, ekkor jelezni kell a biztosítónak a szerződő személyében történt változást, és a biztosítás változatlan formában átkerül az ő nevére. Ha a felmondásra év közben kerül sor, természetesen a befizetett díj időarányos része visszajár a biztosítótól.
Az is előfordulhat, hogy a szerződést nem a szerződő, hanem a biztosító mondja fel: erre a lakásbiztosítások vonatkozásában többnyire díjnemfizetés esetén kerül sor, tehát abban az esetben, ha nem fizeted be időben a biztosítás díját. Ekkor a biztosító először megszab egy 30 napos póthatáridőt, azonban ha ekkor sem rendezed a díjhátralékot, a szerződésed az esedékesség napjával megszűnik. Bár a lakásbiztosítás megszűnése nem jár fedezetlenségi díj kiszabásával, a biztosítási időszak végéig esedékes díjat a biztosító akár bírósági úton is követelheti tőled. A biztosítási fedezet megszűnése pedig önmagában is igen nagy rizikó: gondolj csak bele, mekkora anyagi teher lenne, ha egy csőtörést, tűzkárt, vagy akár üvegtörést saját forrásból kellene helyreállítanod! Emiatt nem érdemes hagyni, hogy megszűnjön a lakásbiztosításod: ha túl drágának találod a jelenlegi biztosításodat, végezz egy gyors kalkulációt, hiszen elképzelhető, hogy hasonló fedezettel sokkal előnyösebb konstrukciót is találsz! A díjfizetés gyakorisága és módja szintén befolyásolja a biztosítás díját: ha éves díjfizetést és csoportos beszedést vagy átutalást választasz, valamint postai kommunikáció helyett online tartod a kapcsolatot a biztosítóddal, további ezreket spórolhatsz a biztosítási díjon.