Napelem biztosítás: a garancia nem elég a teljes védelemhez

Insura 2024. augusztus 5. OTTHON jóváhagyott Szakértői cikk
A Napenergia Plusz Programban elérhető állami támogatásnak is köszönhetően évről évre egyre elterjedtebbek hazánkban a napelemek, viszont nem elég a telepítésre gondolni, gondoskodni kell a vonatkozó berendezések védelméről is. A 10-15 éves garancia ígéretesnek hangzik, azonban közel sem fed le minden káreseményt, sőt, a lakásbiztosítás alapcsomagjában foglalt napelem és napkollektor fedezet sem feltétlenül elég a széles körű védelemhez. Nézzük, hogyan lehet megfelelő a napelem biztosításod!
Napelem biztosítás

Mire elég a napelem garanciája?

Egy jól megválasztott, minőségi napelemes rendszerhez többnyire évtizedes, vagy akár ezt meghaladó garancia tartozik. Ennek feltételei gyártónként és forgalmazónként változnak, azonban általánosságban elmondható, hogy a garancia többnyire az üzemszerű, és a szerződésben meghatározott hatékonysággal történő működésre vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy ha a rendszer a garanciaidőn belül a vállaltnál kisebb teljesítménnyel működik (pl. 80 helyett 60 százalékon), a garancia a vállalt szintig fedezheti a javítás vagy pótlás költségét. Napelemek telepítésekor érdemes ügyelni arra, hogy hazai szervizhálózattal is rendelkező gyártó termékét válaszd, ugyanis így a garancia érvényesítése sokkal egyszerűbb. Természetesen az sem mindegy, hogy pontosan mit vállal az adott forgalmazó: bár a törvényben meghatározott jótállási feltételeket mindenkinek teljesítenie kell, vannak, akik az ügyfél javára eltérnek ezektől – vásárlás előtt érdemes több helyen is érdeklődni, és a kedvezőbb ajánlatot választani.

Amikor csak a napelem biztosítás segíthet

Bár egy korrekt garancia valóban óriási anyagi terhet vehet le a válladról, sajnos bizonyos helyzetekben egyáltalán nem támaszkodhatsz rá. Ilyen például a napelemek ellopása, rongálása, valamint az egyre nagyobb problémákat okozó jégverés és egyéb viharkárok: gondolj bele, mekkora károd keletkezne, ha egy leszakadó faágtól berepednének vagy eltörnének a napelem üvegtáblái! Ezeket a felületeket kifejezetten úgy tervezik, hogy szélsőséges időjárási körülményeket is kibírjanak, azonban mint minden üvegfelület, ez is meg tud sérülni a nagyobb szemű jégtől vagy más erős behatástól.

Egy napelemes rendszer telepítésekor fontos szempont, hogy a beruházás kifizetődő legyen, hiszen még állami támogatással is komoly összegekről beszélünk. Egy ilyen rendszernek a megtérülése támogatástól és egyéb paraméterektől függően legjobb esetben is 10 év körül van, ha viszont a napelemek megsérülnek vagy ellopnak egyes alkatrészeket, a pótlás és javítás költségeivel ez az időtartam sokkal hosszabb lesz. A napelemek tulajdonosainak jó hír, hogy ma már kifejezetten sok lakásbiztosítás alapcsomagja tartalmazza a napelemek és napkollektorok fedezetét, ám ebben az esetben sem mindegy, melyik megoldást választod – már csak azért sem, mert ezzel nemcsak a napelemeket, de a saját beruházásodat is biztosítod.

Kösd meg lakásbiztosításodat egyszerűen!

Végezz egy gyors kalkulációt ingatlanra és ingóságra egyaránt, válassz kiegészítő fedezeteket és köss lakásbiztosítást egyszerűen, online!

Ezekre figyelj, ha napelem biztosítást kötnél

A napelem biztosítás megkötése előtt számos szempontot ellenőrizned kell, ha azt szeretnéd, hogy a biztosításod igazán széles körű védelmet nyújtson. A napelem fedezetet az épület vagyoncsoport tartalmazza, ezért a csak ingóságra kötött lakásbiztosítások nem vonatkoznak rájuk, sőt, egyes biztosítóknál a társasházi lakás is kizáró ok. Első lépésként azt érdemes ellenőrizni, hogy az adott biztosítás pontosan milyen káreseményeket vesz figyelembe a fedezet kapcsán: ideális esetben repedés- és töréskárra, vandalizmusra, lopásra, valamint jégverésre és egyéb viharkárokra is vonatkozik a fedezet.

Ez számos esetben csak kiegészítő biztosítás megkötésével valósítható meg, ezért kalkuláció során feltétlenül jelezd, hogy érdekelnek a napelemre és napkollektorra vonatkozó kiegészítők – az INSURA lakásbiztosítás kalkulátorában csupán ki kell pipálnod ezt a kiegészítőt, mi pedig ennek megfelelő ajánlatokat mutatunk neked! Az alapcsomagban található napelem fedezethez jellemzően alacsonyabb kártérítési limitek tartoznak, ezért az átfogóbb védelemhez érdemesebb magasabb védelmi szintű csomagot választani, és kiegészítő biztosítást kötni. Ha napelemes rendszert használsz, ne felejtsd el hozzáadni a rendszer értékét az épület biztosítási összegéhez, ugyanis a fedezet csak így lesz megfelelő mértékű!

TIPP: Az INSURA lakásbiztosítás kalkulátorában lehetőséged van megadni a napelemes rendszer biztosítási összegét, amelyet mi automatikusan hozzáadunk az épület értékéhez – itt érdemes azzal az összeggel számolni, amelybe az adott napelemes rendszer ma kerülne!

Megsérült a napelem jégeső miatt: mit tehetek?

A leggyakoribb káresemény, amelytől a napelemek tulajdonosai tartanak, a jégverés – ez nem véletlen, hiszen évről évre egyre magasabb a jégesőből fakadó káresemények száma. Egy dió vagy mandarin nagyságú jégverés már a napelemekben is könnyedén kárt tehet, és mivel a gyártói garancia erre nem vonatkozik, fontos, hogy a napelem biztosítás megfelelő mértékben térítsen erre az esetre. Ha megtörtént a baj, érdemes a kár észlelését követően azonnal bejelenteni azt a biztosítónak, és fotókkal, esetleg videókkal dokumentálni a hibát. Ez tetőablakok nélkül nehézkes lehet, azonban a napelemek telepítésekor érdemes erre is gondolni, hiszen fontos, hogy időnként ellenőrizni tudd az üvegtáblák állapotát, és időben észrevedd, ha káresemény történt. A biztosító a kár mértékétől függően kárszemlét tarthat, ám elképzelhető, hogy elegendő az online kárrendezés is – a lényeg, hogy gondoskodj a kár mielőbbi bejelentéséről. Egyes biztosítók biztosítási időszakon belül (amely jellemzően a két évforduló között eltelt egy évet jelenti) egy adott káreseményre csak egyszer térítenek: bár ritka, hogy egy nyár alatt kétszer is letarolja a vihar a napelemeket, a biztosítás megkötésekor érdemes ezt a szempontot is figyelembe venni.

Hasznosnak találtad a cikket?

1

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.