Emelnék a biztosítási összegeken, feltétlenül drágulni fog a lakásbiztosításom?

Insura 2024. január 30. OTTHON jóváhagyott Szakértői cikk
Gyakran hallhatod, hogy legalább kétévente érdemes az éves értékkövetésen felül is emelni a biztosítási összegeken, hogy elkerüld az alulbiztosítottságot. Ilyenkor azonban felmerülhet a kérdés, hogy vajon mindenképpen emelkedni fog-e a biztosításod díja, hiszen nem mindegy, milyen mélyen kell a zsebedbe nyúlnod. Cikkünkben sorra vesszük a lehetőségeket, és eláruljuk, miért fontos a lakásbiztosításod rendszeres aktualizálása!
Magasabb biztosítási összegek

Évforduló előtt érkezik az indexlevél

Ha rendelkezel lakásbiztosítással, bizonyára ismerős számodra az évente egyszer kapott indexlevél, amelyben a biztosító értesít az éves értékkövetésről és az ezzel járó díjemelkedésről. Mivel ez a te érdekedet szolgálja, ennek az elfogadása automatikus, hacsak nem kéred ennek az ellenkezőjét – ha nem szeretnél élni ezzel a lehetőséggel, jelezheted azt a biztosítónak. Ez azonban egyáltalán nem ajánlott, sőt: sajnos a régebbi szerződéseknél az éves értékkövetés sem elegendő az alulbiztosítottság elkerüléséhez.

Nehéz lépést tartani a munkaerő és az építőanyagok árával

Az éves indexálás, más néven értékkövetés általában az infláció mértékének megfelelő arányban emeli a biztosított épület és/vagy ingóságok biztosítási összegét, amely egy friss, 1 éves szerződés esetén még elegendő lehet. Az építőanyagok ára, valamint az építőipari munkások bére azonban olyan meredeken emelkedik, hogy egy 2 évnél régebbi szerződésnél már indokolt a szerződés aktualizálása, és a biztosítási összegek indexáláson felüli emelése – nézzük, hogyan teheted ezt meg!

Hogyan emelhetek a biztosítási összegeken?

Ha 2 évnél régebbi a lakásbiztosítási szerződésed, netán felújítás, vagy nagyobb értékű berendezés beszerzése történt (pl. klíma, egy értékesebb kanapé, konyhabútor), az értéknövekedés mértékének megfelelően emelned kell a biztosítási összegen. Ezt két módon teheted meg: aktualizálhatod a jelenlegi szerződésedet, amelyben a lakásbiztosításodat kezelő biztosító ügyfélszolgálata tud segíteni, vagy évfordulóra felmondhatod a szerződésedet, és újrakötheted egy másik biztosítónál. Mindkét módszernek megvannak a maga előnyei és hátrányai, így vegyük is sorra, milyen teendők várnak rád!

TIPP: A kiemelt értékű ingóságokat külön kezelik a biztosítók, ezért a biztosítási összegek emelésekor ezekre is gondolj! Ide tartozik minden ékszer, műtárgy, régiség, drágább textília (pl. kézi csomózású szőnyeg), valamint a 250 ezer forintnál drágább műszaki cikkek is.

Mindenképpen drágulni fog a biztosításom, ha aktualizálom a szerződésemet?

Ha csak a meglévő biztosításod fedezeti összegein emelsz, szinte biztos, hogy emelkedni fog a biztosítási díjad, hiszen egy nagyobb vagyont csak magasabb díjon biztosíthatsz azonos feltételekkel. Ilyenkor kerül képbe az évfordulós biztosítóváltás! Hiszen ekkor szabadon átkötheted a szerződésedet másik biztosítóhoz, és elképzelhető, hogy azonos díjon sokkal kedvezőbb feltételekhez jutsz, vagy akár alacsonyabb díjjal is megkapod ugyanazokat a fedezeteket.

Tudtad? 2024-től minden év márciusában évfordulótól függetlenül is lehetőséged van a biztosítóváltásra, így ha lemaradtál az évfordulós felmondásról, érdemes élni ezzel a lehetőséggel!

Ha érdekel, milyen feltételekkel köthetnél biztosítást az évforduló előtt, csak vedd elő a legutóbbi indexleveledet és lakásbiztosítási kötvényedet, és látogass el az INSURA lakásbiztosítás kalkulátorába, ahol könnyedén összehasonlíthatod több biztosító ajánlatát is. A biztosítók kockázatviselési hely (azaz lakcím) és az ingatlan típusa alapján javasolnak neked egy biztosítási összeget, azonban lehetőség van saját biztosítási összegek megadására is – ebben az esetben ügyelj arra, hogy az ne legyen túl alacsony, ellenkező esetben szintén alulbiztosított lehetsz. A kalkulátor figyelmeztet, ha a megadott biztosítási összeg nem éri el a biztosító ajánlott minimumát, így ezt utólag is korrigálhatod.

Kösd meg lakásbiztosításodat egyszerűen!

Végezz egy gyors kalkulációt ingatlanra és ingóságra egyaránt, válassz kiegészítő fedezeteket és köss lakásbiztosítást egyszerűen, online!

Több okból is előnyös lehet a biztosítóváltás

Ha évforduló előtt kalkulálsz, több dolgot is érdemes átgondolnod: a legfontosabb, hogy elégedett vagy-e a jelenlegi biztosításod fedezeteivel és limitösszegeivel, és káresemény esetén számíthattál-e kártérítésre. Egy jó lakásbiztosítás fedezi azokat a káreseményeket, amelyektől a legjobban tartasz (pl. tűz, beázás, betörés), méghozzá olyan limitösszegekkel, amelyekből valóban helyre tudod állítani a kárt – természetesen ehhez neked is be kell tartanod néhány szabályt. Érdemes kiegészítő fedezeteket is választani, hiszen azzal még szélesebb körű védelmet teremthetsz otthonodnak és családodnak is. Ha lakásbiztosításodat 4-5 évnél régebben kötötted, mindenképpen javasolt egy díjkalkuláció, hiszen azóta sokkal kedvezőbb és átfogóbb termékek is megjelentek – például a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás –, így ugyanazért a díjért többet kaphatsz. Online ráadásul a saját tempódban, szakértői segítséggel dönthetsz, a kalkulációt pedig akár el is mentheted, így lesz időd átgondolni, hogy melyiket válaszd.

Hasznosnak találtad a cikket?

19

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.