Társasház biztosítás: kell-e mellé saját lakásbiztosítás?

Insura 2024. október 31. OTTHON jóváhagyott Szakértői cikk
A társasház biztosítás elengedhetetlen egy társasház gazdaságos működéséhez, hiszen egy csőtörés, beázás vagy heves szélvihar jelentős károkat okozhat az épületben. Gyakori tévhit, hogy ha egy társasház rendelkezik közös épületbiztosítással, a lakásokat nem kell külön biztosítani – cikkünkben eláruljuk, hogy mire terjed ki a társasház biztosítás, és mikor kell saját lakásbiztosítással rendelkezned.
Társasház biztosítás

Miért fontos a társasházak biztosítása?

Ideális esetben egy társasház rendelkezik közös biztosítással – bár a társasház biztosítás nem kötelező, de erősen ajánlott, ugyanis a legtöbb társasház nem rendelkezik elég anyagi fedezettel egy nagyobb kár önálló helyreállításához. Gondolj csak bele, ha egy erős szélvihar károsítja a tetőt, annak helyreállítása akár többmilliós tétel is lehet – ha a társasház költségvetése ezt nem teszi lehetővé, a lakóknak kell összedobniuk a pénzt, a gyakorlatban ez azonban ritkán valósul meg.

Az épület állagmegóvása azonban közös érdek, ráadásul a társasház biztosítás díja leosztva szinte jelképes – emiatt mindenképpen érdemes megkötni és naprakészen tartani a biztosítási szerződést. Ha társasházban élsz és a ház még nem rendelkezik közös biztosítással, a közös képviselőnél jelezheted az igényt, majd jellemzően a közgyűlésen döntenek róla a tulajdonosok.

Mire terjed ki egy társasház biztosítás?

A társasház biztosításoknak számos konstrukciója létezik, jellemzően azonban az épületet és a közös tulajdon alá tartozó épületelemeket foglalja magában a fedezet. Közös tulajdon például a kapu, a lépcsőház, a tető, a pince és padlás közös használatú részei, valamint a közművezetékek, azaz a villanyhálózat, víz- és gázvezetékek és a csatornahálózat.

Külön tulajdonnak számítanak az egyes albetétek (azaz a lakások) egyénileg beszerelt épületfelszerelései, például a klímaberendezések, redőnyök, fürdőkádak, beépített bútorok, valamint a lakásokban található ingóságok, azaz a bútorok, vagyontárgyak, elektronikai berendezések és használati tárgyak.

Ez azt jelenti, hogy a társasház biztosítása fedezheti például a padlástér vagy pince beázását, amennyiben van erre vonatkozó fedezet, de a tulajdonosok által birtokolt tárolókra és az abban tárolt ingóságokra már nem vonatkozik – természetesen ez csak a legtöbb szerződésre igaz, ezért is fontos, hogy ismerd a biztosítás részleteit.

Kell-e saját lakásbiztosítást kötnöm, ha az épület már biztosítva van?

A társasházban élők gyakran nyugodtan hátradőlnek azzal a tudattal, hogy a társasház biztosításával már eleget tettek az otthonuk védelméért. A fenti példából is láthatod azonban, hogy ez nem feltétlenül van így – a legtöbb társasház biztosítás ugyanis ritkán védi az egyéni tulajdont. Bár a közműhálózatot és tetőt érintő káresemények kapcsán gyakran támaszkodhatsz a közös épületbiztosításra, számos olyan káresemény létezik, amelyekre csak elégséges, vagy éppen semmilyen védelmet nem nyújt a társasház biztosítása. Ilyen a betörés- vagy lopáskár, az ingóságokat érintő károk, az indukciós villámkár, a klímaberendezések vagy egyéni tulajdonú napelemek sérülése vagy ellopása, vagy akár a befolyt csapadékvíz okozta károk.

Egy társasházi lakás biztosítása a lakás méretétől és elhelyezkedésétől függően legfeljebb néhány tízezer forint évente, amin nem érdemes spórolni – persze hasznos, ha előtte tájékozódsz a társasház biztosítás pontos feltételeiről és fedezeteiről. Gyakran előfordul, hogy bár a közös biztosítás fedezete meglehetősen átfogó, a hozzá tartozó kártérítési limitek alacsonyak, ráadásul a szerződést nem aktualizálja megfelelően a közös képviselet, ezért az épület alulbiztosított.  Emiatt sok esetben nem lehet nyugodt szívvel támaszkodni a társasház biztosításra, és nemcsak a saját ingóságok, de az albetét önálló biztosítása is szükséges.

Tudtad? Lakásbiztosításra albérlőként is szükséged van, ugyanis ha van is a bérbeadónak lakásbiztosítása, az a saját tulajdonú ingóságaidra nem vonatkozik. Az INSURA lakásbiztosítás kalkulátorában csak ingóságra is megkötheted a biztosításodat!

Káresemény történt, melyik biztosító fog fizetni?

Bizonyos káreseményeknél (pl. betörés) egyértelmű, hogy csak a saját lakásbiztosításodra jelentheted be a kárt, más esetekben azonban ez nem ilyen egyszerű. Mivel a többszörös biztosítást vagyonbiztosítások esetén nem tiltják, megeshet, hogy ugyanarra a káreseményre fedez a saját lakásbiztosításod és a társasház biztosítása is – két kártérítést azonban nem kaphatsz ugyanarra a káreseményre, ezért el kell döntened, hogy melyik biztosítónál jelented be a kárt. Természetesen dönthetsz akár úgy is, hogy mindkettőnek bejelented, azonban ekkor a két biztosító arányosan megosztja egymás között a kártérítést, cserébe több a vonatkozó adminisztráció.

Az ökölszabály, hogy érdemes arra a szerződésre érvényesíteni a kárt, amely az adott fedezet tekintetében magasabb limitösszeggel rendelkezik – ha például a társasház biztosítás csőtörés fedezetre 200 ezer forintban szabta meg a limitet, a saját lakásbiztosításod pedig 400 ezerben, értelemszerűen a saját biztosításodnál van esélyed magasabb kártérítésre. Itt azonban bonyolódnak a dolgok, ugyanis figyelembe kell venned a szerződések kizárásait és pontos feltételeit is – megesik, hogy a társasház biztosítása szigorúbb feltételeket szab meg, mint egy egyéni lakásbiztosítás, vagy nem terjed ki a lakók egymásnak okozott káraira – ami egy csőtörés okozta elázás esetén nagyon kellemetlen lehet. Emiatt egyértelműen fontos a saját lakásbiztosítási szerződés is, még akkor is, ha a társasház rendelkezik közös biztosítással.

Kösd meg lakásbiztosításodat egyszerűen!

Végezz egy gyors kalkulációt ingatlanra és ingóságra egyaránt, válassz kiegészítő fedezeteket és köss lakásbiztosítást egyszerűen, online!

Kinek kell bejelenteni a társasházat érintő károkat?

Ha egy kárt a társasház biztosítására érvényesítenél, felmerülhet, hogy ha a közös képviselet kezeli a szerződést, kinek kell bejelentenie a kárt. Mivel társasházi szerződésről van szó, a lakásodat érintő károkat (pl. csőtörés) te is bejelentheted, azonban mindenképpen érdemes előtte értesíteni a közös képviseletet, ugyanis jellemzően számontartják a szerződésre bejelentett károkat. A kárbejelentéshez szükséged lesz a biztosító nevére és a kötvényszámra – ezeket az információkat ideális esetben kifüggesztik a ház üzenőfalára, de a közös képviselő is tájékoztatást adhat róla.

A közös használatú épületrészeket (pl. kapu, pince, tető) érintő káreseményekkel kapcsolatban jellemzően a közös képviselet intézkedik, ezért ezeknek a károsodása esetén érdemes közvetlenül őket értesíteni. Több lakást érintő kár esetén (pl. egy nagyobb csőtörés) szintén a közös képviselő fogja össze a kárral kapcsolatos ügyintézést, ekkor azonban érdemes jelezni, ha rendelkezel saját lakásbiztosítással, ugyanis elképzelhető, hogy egyes részkárokat (pl. beázás) csak a saját szerződésed térít, vagy az téríti magasabb értéken.

Hasznosnak találtad a cikket?

0

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.