Mire kell figyelni nyaraló biztosításakor?

Insura 2023. november 28. OTTHON jóváhagyott Szakértői cikk
Egy nyaraló vagy hétvégi ház elhelyezkedése és jellege miatt sokkal inkább kiszolgáltatott bizonyos káreseményeknek, ezért fontos, hogy ezeket az ingatlanokat is lakásbiztosítással védd. A magas kockázat miatt azonban ezekre az épületekre körülményesebb lehet a biztosításkötés egy állandóan lakott családi házhoz képest – cikkünkben eláruljuk, mire kell figyelned egy nyaraló biztosításakor!
Nyaraló biztosítás

Miért különleges a nyaraló biztosítás?

A legtöbb nyaralót – ahogy a nevéből is kiderül – csak alkalmi tartózkodásra használják a tulajdonosai, állandó lakójuk nincs. Ez a káresemények szempontjából egy jelentős kockázat: amellett, hogy ezek a házak ideális célpontjai a betörőknek, bizonyos károknál az is kritikus, hogy mikor észlelik azt, hiszen nem mindegy, hogy egy csőtörés vagy elemi kár meddig marad észrevétlen. Emiatt a biztosítók szigorúbb feltételeket szabnak a nem állandóan lakott épületekre, például a nyaralókra, amely a fedezetben, biztosítási díjban és a kártérítési limitekben is megjelenhet.

Mire kell figyelni nem állandóan lakott épületek biztosításakor?

Az első és legfontosabb, hogy a biztosítás megkötésekor ne állíts valótlant: ha a nyaralóban nem élnek állandó jelleggel, életvitelszerűen, akkor ne állítsd az ellenkezőjét, hiszen kár esetén könnyen ki fog derülni a csalás, és így a neked járó kártérítést is elveszítheted. A biztosító különböző módszerekkel – például a közüzemi számlák bekérésével – ellenőrizheti, hogy valóban állandóan lakott-e a biztosított ingatlan, ezért ezzel nem érdemes trükközni. A legtöbb biztosítónál az az ingatlan számít állandóan lakottnak, amelyben évente legalább 270 napot tartózkodnak életvitelszerűen – a legtöbb nyaraló ennek a feltételnek nem felel meg. Mivel a nyaralók és hétvégi házak biztosítási feltételei szigorúbbak az állandóan lakott ingatlanokénál, nagyon fontos, hogy alaposan áttekintsd a kártérítés feltételeit, és több ajánlatot is összehasonlíts – nézzük, ezt hogyan teheted meg!

Kösd meg lakásbiztosításodat egyszerűen!

Végezz egy gyors kalkulációt ingatlanra és ingóságra egyaránt, válassz kiegészítő fedezeteket és köss lakásbiztosítást egyszerűen, online!

Létezik-e nyaraló biztosítás kalkulátor?

A nem állandóan lakott épületek esetében a biztosítók általában pótdíjat alkalmaznak a plusz kockázat kompenzálására, amely magasabb díjat eredményez – emiatt különösen fontos, hogy több ajánlatot is összehasonlíts, hiszen díjban és fedezetben is igen nagy különbségek lehetnek az egyes biztosítók ajánlatai között. Az INSURA lakásbiztosítás kalkulátorában könnyedén kalkulálhatsz nyaralóra is, hiszen az ingatlan típusánál ezt az opciót is megtalálod. Ha megadtad az ingatlan adatait és nyilatkoztál a biztosítási összegekről, láthatod biztosító partnereink ajánlatait, amely a speciális feltételek miatt a megszokottnál szűkebb lehet. Az egyes ajánlatokat lenyitva lent megtalálod a biztosítási feltételeket, amelyeket alaposan érdemes átolvasnod, azon belül is mindenképpen ellenőrizd a nem állandóan lakott épületekre vonatkozó feltételeket!

Miben térhet el egy nyaraló biztosítás fedezete a megszokottól?

Egy hagyományos, állandó jelleggel lakott, belterületen elhelyezkedő ingatlan biztosításához képest egy nyaraló biztosítása, főleg, ha az külterületen található, eltérő feltételeket szab meg. Általános jelenség, hogy értéktárgynak minősülő ingóságokra (például ékszerekre, műtárgyakra, képzőművészeti alkotásokra, antik bútorokra) nem terjed ki a biztosító fedezete, háztartási ingóságokra és épületfelszerelésekre azonban igen. Szerződőként különös gondot kell fordítanod az állagmegóvásra és a kármegelőzésre is: a biztosító kötelezhet arra, hogy gondoskodj a vezetékek víztelenítéséről és a főelzáró szelepek elzárásáról, és gyakori kitétel az úgynevezett temperáló fűtés megléte is. Amennyiben ezeket nem végzed el, és ennek hiányával összefüggésbe hozható károd keletkezik (például megreped egy elfagyott vízvezeték), a biztosító megtagadhatja a kártérítést.

Mit tegyek, hogy biztonságban tudhassam a nyaralómat?

Egy nyaraló rengeteg örömmel és felejthetetlen emlékkel jár, azonban lássuk be, számos aggodalom és teher is kapcsolódik ezekhez az ingatlanokhoz, hiszen sosem tudhatod, mikor vet rá szemet egy betörő, vagy mikor történik valamilyen kellemetlen káresemény a távollétedben. Emiatt ha teheted, szezonon kívül is járj le időnként a nyaralóba, és gondoskodj a ház és a környékének rendezetten tartásáról: egy elhanyagolt kert a betörők számára is felhívás keringőre, hiszen azt mutatja, hogy ritkán jár a háznál a tulajdonos.

TIPP: A közösség is segítheti egymást! Érdemes jó viszonyt fenntartani a szomszédokkal, és megbeszélni, hogy a tulajdonosok figyelnek egymás nyaralójára, kiürítik a szórólapokat a postaládákból, amikor arra járnak, és telefonálnak, ha gyanús mozgást látnak.

Természetesen érdemes ügyelni a megfelelő mechanikai védelemre (kerítés, kapu, bejárati ajtó, rács), hiszen ez közvetlenül befolyásolhatja a kártérítés összegét, és segíthet egy mozgásérzékelővel ellátott lámpa is. Az elemi károk elkerülése érdekében ügyelj a nyaraló és az épületfelszerelések rendszeres karbantartására, nagyobb viharokat követően pedig érdemes ellátogatni a házhoz, hogy kár esetén időben gondoskodhass a bejelentésről és a kárenyhítésről, ezzel elkerülve a súlyosabb károkat.

Hasznosnak találtad a cikket?

13

Megosztás

Felelősségi nyilatkozat
A cikk tartalma tájékoztató jellegű, a publikálás időpontjában hatályos információk és adatok alapján készült. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy pontos és naprakész tartalmak jelenjenek meg az oldalon, azonban a cikkekben szereplő információk pontosságáért, és az esetleges téves tájékoztatásból fakadó jogvitákért felelősséget nem vállalunk.